Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista refundacyjna niekorzystna dla dzieci z astmą?

0
Podziel się:

Według lekarzy, pogorszy się dostęp do jedynego leku w inhalatorze dla dzieci do sześciu lat.

Lista refundacyjna niekorzystna dla dzieci z astmą?
(pidjoe/iStockphoto)

Nawet po korekcie lista refundacyjna nie uwzględnia potrzeb wszystkich dzieci z astmą - oceniają lekarze. Według nich, ze względu na wzrost ceny pogorszy się dostęp do jedynego kortykosteroidu wziewnego w inhalatorze zarejestrowanego dla dzieci od roku do sześciu lat.

_ - Dla maluchów z astmą do szóstego roku życia, które nie tolerują nebulizacji (tj. podawania leku w postaci rozpylonej mgły za pomocą specjalnego aparatu i podłączonej do niego przewodem maseczki) inhalator z glikokortykosteroidem o nazwie flutykazon jest jedyną opcją terapeutyczną _ - powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Tymczasem od 1 stycznia 2011 r. cena tego leku dla pacjentów wzrośnie w tzw. monoterapii niemal 20-krotnie - z 3,2 zł do - w zależności od dawki - 30-66 zł.

Wczoraj na konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował o korekcie wykazu leków refundowanych, dzięki czemu dostępny za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki będzie natomiast kortykosteroid wziewny o nazwie budezonid stosowany w nebulizacji u małych dzieci z astmą oskrzelową. Zgodnie z projektem listy przedstawionym 23 grudnia 2011 r., odpłatność za stosowanie dwóch niższych dawek budezonidu w nebulizacji miała znacznie wzrosnąć.

_ - Jesteśmy bardzo wdzięczni za wprowadzenie tej zmiany. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów najmłodszej grupy chorych na astmę _ - powiedział dr Dąbrowiecki. Jak podkreślił, w chorobach oddechowych bardzo ważny jest też sposób podawania leku wziewnego, dopasowany do potrzeb i możliwości pacjenta.

_ - Ostatnio trafił do mnie chłopiec w wieku 2 lat i siedmiu miesięcy; nie da się u niego wykonywać nebulizacji, gdyż po dwóch minutach zdziera sobie maseczkę z buzi. Przestawiliśmy go na inhalator z flutykazonem i teraz świetnie sobie radzi _ - opowiadał ekspert.

Eksperci szacują, że problem pogorszenia dostępu do flutykazonu ze względu na wzrost ceny dotknie w największym stopniu około 60 tys. dzieci z astmą od roku do sześciu lat. Żaden inny kortykosteroid wziewny w inhalatorze nie jest bowiem zarejestrowany w astmie dla tej grupy wiekowej, co uniemożliwia zastosowanie jakiegokolwiek zamiennika.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u najmłodszych dzieci chorych na astmę nie można zastosować generycznego flutykazonu, gdyż jest on zarejestrowany dopiero od 16. roku życia; kosztuje ok. 30 zł. Zgodnie z nową ustawą refundacyjną, która wchodzi w życie 1 stycznia, lekarze będą mogli zapisywać na receptę leki tylko zgodnie z ich wskazaniami rejestracyjnymi, przypomniał specjalista.

_ - Kilkunastokrotny wzrost odpłatności za flutykazon dotknie nie tylko dzieci i ich rodziców, ale także blisko 400 tys. dorosłych chorych leczonych skutecznie tym lekiem od kilkunastu lat. Jeżeli pacjenci przestaną stosować lek z powodu wysokiej odpłatności, dojdzie u nich do utraty kontroli astmy, a to się przełoży na wizyty pogotowia, pobyty w SOR (Szpitalne Oddziały Ratunkowe - PAP) i leczenie w szpitalu _ - wymieniał prof. Kuna.

Ekspert zwrócił uwagę, że na liście nie znalazł się też jedyny antyleukotrienowy lek zarejestrowany dla dzieci z astmą od 6 miesiąca życia do pięciu lat - tj. montelukast w granulkach. Jest to doustny lek, który w niektórych przypadkach może stanowić alternatywę dla glikokortykosteroidów wziewnych, będących podstawą w leczeniu astmy.

_ W ponad 70 proc. przypadków astma ujawnia się przed trzecim rokiem życia. W leczeniu tej choroby kluczowe są trzy pierwsze lata od wystąpienia objawów. Dobra terapia w tym okresie decyduje o tym, czy choroba wejdzie w remisję i będzie dobrze kontrolowana, co później pozwoli stosować minimalne dawki leków _ - powiedział prof. Kuna.

Jak podkreślił, z powodu zbyt wysokiej ceny leków na astmę część rodziców dzieci może zdecydować się na ich zmianę albo zrezygnować z leczenia, a przez to dzieci będą częściej trafiać z zaostrzeniami choroby do szpitala. Leczenie szpitalne astmy jest natomiast najbardziej kosztowną formą terapii.

_ - Wśród priorytetów polskiej prezydencji w UE, które właśnie się zakończyła, znalazło się zwalczanie astmy i wyrównywanie różnic w dostępie do leczenia. W grudniu w Brukseli wszystkie kraje członkowskie Unii i Komisja Europejska zobowiązały się do ich realizacji. Tymczasem, najnowsza lista refundacyjna, która pogorszy dostęp dzieci z astmą do terapii, jest tego zaprzeczeniem - powiedział prof. Kuna . - Mamy nadzieję, że minister zdrowia weźmie pod uwagę dobro najmłodszych pacjentów i zdecyduje się wprowadzić na niej konieczne zmiany. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t134726.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/maraton;w;komisji;zdrowia;minister;sie;tlumaczyl,244,0,999156.html) Maraton w Sejmie. Wiadomo, co z lekami Bartosz Arłukowicz zapewnił w Sejmie, że recepty z pieczątką _ refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aptekarze;alarmuja;tych;recept;nie;zrealizujemy,0,0,999424.html) Aptekarze alarmują: Tych recept nie uznają Nie będą mogli zrealizować recepty ze zniżką przysługującą chorym przewlekle, jeśli lekarz nie wpisze refundacji.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)