Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Londyńskie City światową stolicą bankrutów

0
Podziel się:

Firmy szukają tam ratunku przed wierzycielami, bo brytyjskie sądy są dla nich łaskawe.

Londyńskie City światową stolicą bankrutów
(wsuph001/CC/Flickr)

Londyńskie centrum finansjery - City - stało się schronieniem dla europejskich firm i ich właścicieli szukających ratunku przed wierzycielami, ponieważ brytyjskie sądy są dla nich łaskawe - pisze _ Financial Times _.

Według gazety w ostatnich tygodniach zaobserwowano, że firmy greckie i holenderskie częściej przenoszą swój główny ośrodek interesów do Londynu. Dzięki czemu na pierwszym etapie restrukturyzacji poddane są jurysdykcji angielskich sądów. Umożliwia to zadłużonym firmom na krawędzi bankructwa skorzystanie z przepisów angielskiego prawa, choć wierzycieli naraża na komplikacje i potencjalne straty.

_ FT _ przypomina, że w ubiegłym roku właściciele greckiego operatora telefonii komórkowej Wind Hellas zachowali kontrolę nad firmą właśnie dzięki temu, że przenieśli się do Londynu i tam przeprowadzili restrukturyzację - kosztem posiadaczy niezabezpieczonych obligacji. Obecny kryzys finansowy w Grecji skłonił Wind Hellas do przeniesienia do Londynu dalszych operacji związanych z pozyskiwaniem źródeł finansowania.

Sama groźba przeniesienia się firmy do Londynu może mieć negatywny wpływ na wycenę jej długu. Tak było w przypadku irlandzkiego telekomu Eircom. Sugestia, że może on pójść w ślady Wind Hellas wywołała przecenę obligacji firmy. Eircom zdementował następnie te doniesienia, ale obniżka wyceny obligacji dowodzi, jak płochliwi stali się ich nabywcy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t101297.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sport;nie;dal;sie;recesji;jest;najwazniejszy;od;25;lat,51,0,655923.html) Sport nie dał się recesji, jest najważniejszy od 25 lat

Z punktu widzenia inwestorów posiadających instrumenty dłużne firmy, zastrzeżenia budzi nie tylko samo przenoszenie operacji do Londynu, ale tzw. procedura wstępnego paczkowania długu (ang. pre-pack) poprzedzająca jego restrukturyzację.

Umożliwia ona osobom na kierowniczych stanowiskach szybką sprzedaż firmy nowemu właścicielowi bez potrzeby ubiegania się o zgodę posiadaczy niezabezpieczonych obligacji, dostawców, lub właścicieli nieruchomości użytkowanych przez upadającą firmę.

_ W odróżnieniu od inwestorów, którzy na takiej procedurze mogą stracić, zagrożona bankructwem firma wychodzi na niej lepiej: unika przejęcia jej przez syndyków, a tym samym nie traci renomy u klientów i nie musi grupowo zwalniać pracowników _ - wskazuje _ FT _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t98944.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bezrobocie;na;wyspach;trzyma;sie;mocno,247,0,654071.html) Bezrobocie na Wyspach trzyma się mocno

Badania prof. Sandry Frisbee z uniwersytetu w Nottingham wykazały, że w wielu przypadkach wierzyciele dzięki procedurze wstępnego paczkowania długu otrzymali lepsze warunki niż w przypadku sprzedaży firmy przez syndyków masy upadłościowej.

Jednocześnie brytyjski urząd ds. standardów handlu, Office of Fair Trading, dokonuje przeglądu przepisów angielskiego prawa upadłościowego, bo brytyjskie korporacje w najbliższych latach same muszą restrukturyzować własny dług sięgający zawrotnej sumy 90 mld funtów i rząd obawia się skutków tego procesu.

_ Przegląd powinien wzmóc zaufanie do systemu, ale główną atrakcją Londynu dla upadających firm, w porównaniu z resztą Europy, jest poczucie bezpieczeństwa - nawet jeśli sprowadza się ono do pewności, że czyjeś roszczenia zostaną zlekceważone _ - zauważa _ FT _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t98945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/banki;na;wyspach;wciaz;nie;chca;pozyczac;firmom,58,0,653370.html) Banki na Wyspach wciąż nie chcą pożyczać firmom Wartość kredytów udzielonych przedsiębiorstwom w ciągu roku zmalała aż o 30 mld funtów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t85215.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;wielka;brytania;jest;jak;upadajaca;firma,49,0,652849.html) Cameron: Wielka Brytania jest jak upadająca firma Brytyjski premier tłumaczy obywatelom, że kraj wymaga restrukturyzacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)