Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dostawy gazu z rosji
07.09.2010 06:50

Los umowy gazowej z Rosją nadal niejasny

Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw energetyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Jestem optymistymistą. Jest spora szansa na wspólne stanowisko między Polską a Rosją, uwzględniające europejskie regulacje w tej umowie _ - *powiedział po spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger. Rozmowa dotyczyła polsko-rosyjskiej umowygazowej. *

Oettinger podkreślił, że do rozwiązania pozostały _ ostatnie kwestie _ między Polską a rosyjskim partnerem, tak by zapewnić, że umowa gazowa jest zgodna z unijnymi regulacjami. _ - Wierzę, że nasi dwaj partnerzy uwzględnią regulacje europejskie _ - powtórzył. Odmówił jednak podania szczegółów, wskazując na toczące się rozmowy: _ żadnej publicznej debaty na ten temat _ - zastrzegł.

Także wicepremier Pawlak nie chciał ujawniać szczegółów rozmów, wskazując m.in., że nie chce, by partnerzy rosyjscy o wynikach spotkania dowiadywali się z mediów. Podkreślił, że rozmowa odbyła się w _ konstruktywnej atmosferze _.

_ - Jesteśmy w trakcie negocjacji. Myślę, że przy zaangażowaniu KE i komisarza Oettingera będzie można znaleźć dobre rozwiązanie, satysfakcjonujące dla Polski, UE i Federacji Rosyjskiej. Rozmawialiśmy o wspólnym podejściu i mamy uzgodnione wspólne elementy, które będziemy prezentować ze strony UE i Polski i będziemy w najbliższym czasie prowadzić intensywny dialog z partnerami ze strony rosyjskiej _ - powiedział. Nie podał jednak szczegółów dotyczących daty rozmów z Rosjanami.

Pawlak przed spotkaniem z Oettingerem wskazywał na pewien postęp osiągnięty _ w trybie roboczym _ z urzędnikami KE. _ - Zostały uzgodnione elementy, które, wydaje się, rozwiązują problemy poruszane przez przedstawicieli KE _ - mówił.

( http://static1.money.pl/i/a/234/35050.jpg System gazociągów w Europie - istniejące i planowane (kliknij aby powiększyć) )
System gazociągów w Europie
- istniejące i planowane
(kliknij aby powiększyć)
_ źródło:URE _

Spotkanie dotyczyło m.in. zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje. Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ubiegłego roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Zastrzeżenia KEdotyczą przede wszystkim braku poszanowania unijnej zasady rozdziału właścicielskiego w zakresie produkcji i przesyłu energii, faktycznej niezależności operatora gazociągu jamalskiego oraz dostępu do niego stron trzecich, zainteresowanych przesyłem gazu.

Zgodnie z projektem umowy, operatorem gazociągu jamalskiego na polskim odcinku ma zostać należący do Skarbu Państwa Gaz-System. KE chce się upewnić, że decydującej roli nie będzie odgrywała pełniąca obecnie funkcję operatora, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz.

Prognozy zużycia gazu ziemnego w Polsce w latach 2008-2017 w mld m3
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
14,44 14,73 15,01 15,24 15,48 15,72 15,96 16,21 16,40 16,59

Źródło: URE

KE otworzyła postępowanie wobec Polski za naruszenie unijnych przepisów dotyczących konkurencji na rynku gazu, upominając Polskę za brak dostępu do gazociągu jamalskiego dla stron trzecich oraz niezależnego operatora. Wezwała też do umożliwienia przepływu gazu w dwie strony tak, by dało się transportować surowiec z Niemiec do Polski.

KE miała też zastrzeżenia do ustalania taryfy za przesył rosyjskiego gazu przez Polskę. W trakcie negocjacji z Rosją ustalono, że taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu będzie obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł. Gazociąg jamalski transportuje rosyjski surowiec przez Polskę na zachód.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t6848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gudzowaty;przy;nord;stream;przegralismy;z;ue;nie;z;rosja,197,0,607173.html) Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/steinhoff;umowa;gazowa;zgodnie;z;regulami;ue,193,0,670145.html) Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE Polska to pierwszy kraj, który ma zawrzeć taką umowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrakt;gazowy;z;rosja;bedzie;mniejszy,60,0,651324.html) Kontrakt gazowy z Rosją będzie mniejszy? Powodem są odkryte w Polsce złoża gazu łupkowego i budowa gazoportu w Świnoujściu.
Tagi: dostawy gazu z rosji, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz