Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT będzie chciał odszkodowania od Boeinga

0
Podziel się:

Po decyzji amerykańskiej administracji lotniczej, oba polskie Boeingi 787 zostały uziemione.

LOT będzie chciał odszkodowania od Boeinga
(sporst/CC/Flickr)

LOT będzie się domagał od Boeinga odszkodowania za problemy z Dreamlinerem. Po decyzji amerykańskiej administracji lotniczej, oba polskie Boeingi 787 zostały uziemione - jeden w Chicago, drugi w Warszawie.

Wiceszef LOT-u Tomasz Balcerzak powiedział, że spółka analizuje teraz umowę, zawartą w 2005 roku. _ - Wszystkie koszty, które odnotowujemy w związku z tymczasowym wyłączeniem maszyn, jak i te, które ponieśliśmy wcześniej z winy producenta, podsumujemy i będziemy się domagać zadośćuczynienia od producenta - _ mówi Balcerzak.

Władze spółki wydały dziś specjalne oświadczenie w tej sprawie: _ Natychmiast po wydaniu dziś w nocy przez FAA dyrektywy dotyczącej przydatności do lotu samolotów typu Boeing 787 PLL LOT zdecydowały się uziemić oba należące do LOT- u Dreamlinery. _

_ Dziś EASA, organ pod którego jurysdykcją są europejscy przewoźnicy, potwierdziła zalecenia FAA, którym podporządkowuje się LOT. W związku z tym oba należące do PLL LOT Dreamlinery o rejestracjach SP-LRA oraz SP-LRB zostały wyłączone z eksploatacji do czasu przeprowadzenia dodatkowych przeglądów technicznych. _

_ Zgodnie z oświadczeniem, FAA będzie współpracować z producentem oraz przewoźnikami, w tym PLL LOT, nad wdrożeniem planu naprawczego, aby jak najprędzej samoloty bezpiecznie wzbiły się ponownie w powietrze. _

_ W związku z wyłączeniem Dreamlinerów z operacji lotniczych informujemy, że oprócz dzisiejszego rejsu do Pekinu pozostałe rejsy dalekodystansowe zaplanowane na najbliższe dni zostaną wykonane zgodnie z planem, na samolotach Boeing 767 - _brzmi komunikat.

Dreamlinery uziemiono po powtarzających się usterkach akumulatorów, głównie w egzemplarzach Boeinga 787 przeznaczonych dla japońskich linii.

Dzisiejszy lot do Pekinu, który miał obsługiwać Dreamliner, został odwołany. Od jutra połączenia po 787 będzie obsługiwał Boeing 767, który miał być wycofany do końca marca. Umowa przewiduje, że 767 może latać do 22. marca. Władze LOT liczą na to, że do tego czasu problemy amerykańskiego przewoźnika zostaną rozwiązane.

Czytaj więcej w Money.pl
Połowa Dreamlinerów na świecie uziemiona Jako pierwsi o wstrzymaniu lotów zdecydowali amerykanie. Po nich na ten krok zdecydowały się Japonia, Indie i Chile.
Te kłopoty mogą pogrążyć Boeinga Dreamliner był promowany jako nowoczesny, oszczędny i oczywiście bezpieczny. W ostatnich dniach w maszynach pojawiła się seria groźnych usterek.
LOT dostał nowy samolot i eskortę F-16 Polski przewoźnik stał się pierwszą europejską linią lotniczą, mającą we flocie tego typu maszynę.
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)