Notowania

lot
11.12.2012 18:16

LOT chce rządowej pomocy. Trwają negocjacje

Prezes polskiego przewoźnika jeszcze niedawno mówił, że firma jest na dobrej drodze. Teraz prosi o wsparcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)

[aktualizacja: 20:50]

Linie lotnicze LOT wystąpiły do ministerstwa skarbu o pomoc finansową - pierwsza transza miałaby wynosić 400 milionów złotych.

Jak informuje rzeczniczka resortu skarbu, ministerstwo przygotowuje się do udzielenia pomocy publicznej spółce. W porozumieniu z resortem LOT od miesiąca przygotowuje plan restrukturyzacji._ - Aktualna, bardzo trudna sytuacja na rynku przewoźników lotniczych w całej Europie wymaga podjęcia szybkich działań w stosunku do spółki _ - dodaje rzeczniczka resortu.

Według informacji portalu gazeta.pl w sumie może chodzić o miliard złotych pomocy dla narodowego przewoźnika. Warunkiem ma być restrukturyzacja firmy. PLL LOT nie zaprzecza, że restrubędzie wiązać się to ze zwolnieniami. Rzecznik linii Leszek Chorzewski powiedział, że jutro zarząd spotka się ze związkami zawodowymi w tej sprawie. - _ Wszyscy ludzie zatrudnieni w LOT w pierwszej kolejności dowiedzą się na czym plan restrukturyzacji polega. Nie należy łączyć go tylko ze zwolnieniami. On polega na tym, że firma ma znacząco obniżyć koszty swojego funkcjonowania _ - mówi rzecznik.

Rzecznik LOT dodał, że restrukturyzacja będzie dotyczyć absolutnie wszystkich działów firmy. - _ Oszczędności mają być wygenerowane na każdym odcinku działania firmy _ - podkreśla. Gazeta.pl donosi, że może chodzić o utratę pracy przez 600 osób.

Informacja o pomocy dla LOT-u jest o tyle dziwna, że jeszcze we wrześniu prezes firmy mówił, że sprawy idą w dobrym kierunku. - _ PLL LOT o kilkadziesiąt milionów złotych poprawi wynik finansowy na koniec tego roku, wobec wyniku za cały 2011 r. _ - informował prezes LOT-u Marcin Piróg. - _ Nadal jednak może to być strata _ - dodawał

_ _

LOT za cały 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W lipcu Piróg mówił, że w tym roku spółka planuje zysk w wysokości 52,5 mln zł.

W ocenie prezesa spółki kondycja finansowa LOT-u na tle innych europejskich przewoźników była dobra. - _ Wszystkie linie europejskie, które prezentowały swoje półroczne wyniki, mają je zdecydowanie gorsze w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku _ - powiedział Piróg. _ - Patrząc na finanse firmy, nie widzę absolutnie żadnego zagrożenia upadku LOT _ - podkreślał.

W październiku wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział, że nie wyklucza sprzedaży PLL LOT dopiero w 2014 r. Dodał, że proces prywatyzacji spółki jest kontynuowany, jednak ciężka sytuacja w branży lotniczej utrudnia pozyskanie inwestora branżowego. Pytany wówczas o ewentualne zadłużenie spółki, Baniak powiedział, że przewoźnik stara się je na bieżąco regulować. - _ LOT zbywa swoje aktywa, a pozyskane z tego środki ma przeznaczyć m.in. na spłatę zobowiązań. Spółka ma się skoncentrować na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów _ - mówił.

W połowie listopada LOT odebrał pierwszy z ośmiu Boeingów 787 Dreamliner. Zdaniem władz spółki nowa maszyna pozwoli na uruchamianie nowych połączeń, co ma się przełożyć na większą liczbę podróżnych i zwiększyć przychody PLL LOT.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz