Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT pozywa posłów PiS. Skąd mieli tajne dokumenty?

0
Podziel się:

Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.

Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT
Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT (lot.com)

Zarząd PLL LOT skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS, złożył też zawiadomienie do ABW - poinformowała spółka. Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.

[Aktualizacja: 16:30]

Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała, że chodzi o prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS Adamowi Kwiatkowskiemu i Maciejowi Małeckiemu. Oskarżycielami prywatnymi są prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, członek zarządu Tomasz Balcerzak oraz sama spółka.

_ - W ocenie wnioskodawców posłowie Adam Kwiatkowski oraz Maciej Małecki dopuścili się działań, które mogły narazić spółkę na utratę zaufania. Posłowie bowiem podali do wiadomości publicznej nieprawdziwe informacje dotyczące działalności LOT-u oraz zarządu spółki _ - powiedziała Pijanowska-Kuras.

Dodała, że w najbliższym czasie ma zostać złożone powództwo cywilne przeciwko posłom PiS z powodu naruszenia dóbr osobistych oraz zniesławienia. Prywatny akt oskarżenia został złożony do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście.

Pijanowska - Kuras zaznaczyła również, że zawiadomienie do ABW zawiera jednocześnie wniosek o uchylenie immunitetów poselskich obu parlamentarzystów.

W połowie grudnia Kwiatkowski oraz Małecki poinformowali na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Mikosza i wiceprezesa Balcerzaka. Zarzucili im m.in. _ wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów _.

Kwiatkowski mówił m.in. o wyborze firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2. Według posła PiS, _ firma, która ostatecznie wygrała, mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy, jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był wiceprezes Balcerzak _. - _ Z naszych informacji wynika, że ta firma nie posiadała wcześniej żadnego doświadczenia i zobowiązania, które podjęła wobec PLL LOT, nie są do dzisiaj realizowane _ - mówił Kwiatkowski.

Z kolei Małecki mówił, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, _ a mimo to nadal zasiada we władzach spółki _. Zaznaczył też, że Balcerzak był członkiem zarządu, który w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę dreamlinerów.

Mikoszowi posłowie PiS zarzucili też we wniosku do prokuratury, iż prezentując wyniki finansowe spółki za pierwsze osiem miesięcy tego roku, podał stratę zaniżoną o 37 mln zł.

Ponadto zarząd PLL LOT złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PiS. _ - Według zarządu posłowie PiS Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki, a także Dawid Jackiewicz ujawnili informacje stanowiące tajemnicę PLL LOT i złożyli w prokuraturze zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, co samo w sobie jest przestępstwem _ - powiedziała Pijanowska-Kuras. Jak dodała, Jackiewicz zwracał się do spółki o udostępnienie całej listy dokumentów (których nie uzyskał), więc _ informacje na temat tych dokumentów, musiał pozyskać z naruszeniem prawa _.

W zawiadomieniu do ABW wskazano także na ujawnienie przez _ nieznaną osobę _ dokumentów zawierających tajemnicę PLL LOT.

_ - W piśmie zawarto również wniosek o rozpoczęcie procedury uchylenia immunitetu poselskiego trzem posłom _ - powiedziała rzeczniczka spółki.

LOT realizuje plan restrukturyzacji złożony do Komisji Europejskiej 20 czerwca br. Zgłoszono w nim podwyższenie kapitału o 200 mln euro, aby pomóc LOT-owi w restrukturyzacji. Zgodnie z planem ma ona potrwać 2,5 roku i do 2015 r. przywrócić przewoźnikowi rentowność.

W połowie grudnia prezes Mikosz poinformował, że spółka planuje ten rok zakończyć stratą w wysokości ok. 20 mln zł. W planie restrukturyzacji LOT-u, spółka zakładała 142 mln zł strat. Mikosz przekazał, że od stycznia do listopada LOT poprawił swój wynik o 111 mln zł wobec kwoty zapisanej w planie restrukturyzacji.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Wniosek do NIK o kontrolę w LOT _ Działania prezesów tej firmy mogły przyczynić się do poważnych strat finansowych _ - uważają Dawid Jackiewicz i Adam Kwiatkowski.
PLL LOT upadnie. Wojna cenowa z Ryanairem go dobije Polski przewoźnik poprosi o blisko 400 milionów złotych pomocy. Nowe pomysły na jego ratowanie, to mrzonki - mówią eksperci.
LOT nie wystąpi po pomoc od resortu skarbu Plan restrukturyzacji PLL LOT zakładał, że spółka może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Prezes firmy podkreślał jednak, że zrobi wszystko, by wsparcie właściciela było jak najmniejsze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)