Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnisko
11.07.2012 17:05

Lotnisko w Modlinie z certyfikatem lotniska użytku publicznego

Lotnisko w Modlinie otrzymało od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat lotniska użytku publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michael Kappel/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Lotnisko w Modlinie otrzymało od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat lotniska użytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Aby port mógł przyjmować samoloty rejsowe, potrzebny jest jeszcze m.in. wpis do Rejestru Lotnisk.

Jak poinformowała Krasnodębska, z wnioskiem o wydanie certyfikatu zwrócił się wcześniej do Urzędu zarządzający lotniskiem, czyli Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

_ - Proces certyfikacji lotniska obejmował ocenę dostarczonych dokumentów, zatwierdzenie instrukcji wykonawczych, czyli Instrukcji operacyjnej lotniska oraz Planu działania w sytuacjach zagrożenia. Urząd przeprowadził też audyt certyfikacyjny, którego celem było praktyczne sprawdzenie spełnienia przez zarządzającego krajowych i międzynarodowych przepisów i wymagań w zakresie eksploatacji lotniska oraz jego zdolności do bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych _ - powiedziała rzeczniczka ULC.

Wyjaśniła, że audyt składał się z 16 inspekcji, obejmujących główne obszary funkcjonalne działalności lotniska. W jego wyniku stwierdzono, że lotnisko posiada odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie i procedury niezbędne, aby zapewnić bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m92924.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ryanair;i;wizz;air;konkuruja;o;pasazerow,131,0,1078147.html) *Linie lotnicze walczą o klientów. Będzie taniej * Konkurują cenami biletów, czy oferując atrakcyjniejsze połączenia.

_ - Aby lotnisko mogło rozpocząć funkcjonowanie, konieczne jest jeszcze wydanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zezwolenia na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego, wpis do Rejestru Lotnisk oraz zatwierdzenie opłat lotniskowych _ - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że jeszcze w środę może zostać wydane zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego._ - A jeżeli chodzi o wpis, to władze lotniska muszą złożyć odpowiedni wniosek _ - dodała. Edyta Mikołajczyk z portu w Modlinie powiedziała, że wniosek ten port może złożyć jeszcze w środę.

Z lotniska, jako pierwszy z pasażerami, ma wystartować samolot irlandzkiej linii Ryanair, która zapowiedziała uruchomienie swoich połączeń z Modlina 16 lipca. Drugą linią operującą z tego portu będzie Wizz Air - od 18 lipca. Władze lotniska rozmawiają z innymi przewoźnikami, w tym m.in. z liniami czarterowymi.

Lotnisko w Modlinie może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także wszystkie mniejsze. Droga startowa ma 2500 m długości i 60 m szerokości i jest po gruntownej modernizacji. Remont przeszły także dwie drogi kołowania oraz płaszczyzny postojowe.

Terminal pasażerski został zaprojektowany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates. Obiekt ma ponad 12 tys. m kw. powierzchni. Podzielony jest na dwie strefy: odlotów i przylotów. W porcie będzie 21 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, a także kontrola bezpieczeństwa, strefa komercyjna i 4 bramki. Po lewej stronie terminalu jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną. Terminal będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m103293.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/sa;pieniadze;na;nowe;lotnisko;pod;warszawa,183,0,1004727.html) *Są pieniądze na nowe lotnisko pod Warszawą * Samorząd województwa mazowieckiego wykupi obligacje Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, jeśli spółka nie będzie miała na to pieniędzy.

Przez cały dzień na trasie Modlin - Warszawa podróżni mają do dyspozycji 42 połączenia (14 lotniskowych - oznaczonych piktogramem samolotu oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin na linii w kierunku do Działdowa). Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie oraz Lotnisko Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin - Warszawa Zachodnia.

Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30; ostatni - kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska od 16 lipca co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin - terminal lotniska w niecałe 10 minut.

Cena biletu (jednorazowy, normalny) na pociąg do stacji Modlin z Warszawy Centralnej (44 km) - to 12,50 zł. Taki sam bilet na przejazd ze stacji Warszawa Gdańska do stacji Modlin (37 km) kosztuje 10,60 zł. Cena przejazdu autobusem Kolei Mazowieckich do terminalu wynosi 4 zł. Bilety na autobus Kolei Mazowieckich będzie można kupić w każdej kasie, pociągu oraz u pracownika KM prowadzącego odprawę w autobusach.

Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin - to ok. 250 mln zł. 102 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych, modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni też uciekają z Warszawy do Modlina Irlandzki przewoźnik Ryanair, chce uruchomić 19 nowych połączeń z podwarszawskiego lotniska.
Dziesiątki nowych połączeń lotniczych. Stąd opłaca się latać W rozkładzie lotów naszych portów pojawiły się nowe kierunki. Rewolucja trwa też na polskim niebie - siatka połączeń jest coraz gęstsza.
Tagi: lotnisko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz