Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotos
28.11.2005 14:37

Lotos nie obniży marży dla powstrzymania wzrostu cen

Grupa Lotos SA podtrzymuje, że nie będzie w stanie obniżyć swoich marż w celu obniżenia cen detalicznych paliw, wynika z wypowiedzi prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

*Grupa Lotos SA podtrzymuje, że nie będzie w stanie obniżyć swoich marż w celu obniżenia cen detalicznych paliw, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza. *

Ogłaszając w sobotę decyzję o utrzymaniu akcyzy na benzyny na obniżonym poziomie, premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział dalsze rozmowy na temat marż.

„Nie będziemy schodzić z marży, bo nie ma z czego schodzić” – powiedział Olechnowicz dziennikarzom w kuluarach seminarium „Nowego Przemysłu” na temat sektorów nafty i gazu.

„Zejście z marży to element, który by degradowałby funkcjonowanie firmy” – powiedział prezes Lotosu.

Zdaniem Marcinkiewicza, istnieje szansa na obniżkę ceny paliw, o ile rafinerie i hurtownie nie będą „bezwzględnie dyktowały wysokości marż, mając na względzie jedynie swoje zyski”. Premier zapowiedział, że będzie namawiał polskie koncerny paliwowe do zmiany obecnie realizowanej polityki cenowej.

Tydzień temu Marcinkiewicz ostrzegł, że rząd może przywrócić od początku 2006 roku wyższą stawkę akcyzy na benzyny, jeśli okaże się, że wrześniową obniżkę tego obciążenia rafinerie wykorzystały do podniesienia swoich marż zamiast do cięcia cen.

Temu tematowi było poświęcone czwartkowe spotkanie ministrów skarbu i finansów z szefami największych polskich rafinerii rafinerii, którzy przekonali przedstawicieli rządu, że obniżyli ceny hurtowe adekwatnie do obniżki akcyzy.

Wprowadzona we wrześniu obniżka akcyzy na benzyny o 25 groszy na litrze ma być wycofana 31 grudnia.

Już jako kandydat na premiera Marcinkiewicz zapowiadał na początku października, że jego rząd nie będzie proponował podwyżki akcyzy na paliwo w 2006 roku, tak jak jest to zapisane w planach Ministerstwa Finansów.

Tagi: lotos, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz