Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka apeluje do władz Ukrainy

0
Podziel się:

Łukaszenka wyraził przekonanie, że WNP stanowi dobrą platformę do rozmów, w tym także dwustronnych.

Łukaszenka apeluje do władz Ukrainy
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował na szczycie szefów rządów Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku, by nie śpieszyć się z wyjściem z tej organizacji. Wystąpienie z WNP zapowiadała Ukraina, którą na szczycie reprezentował ambasador.

- _ Zawsze mówię: po co niszczyć coś, co jest? _ - oznajmił Łukaszenka, wyrażając przekonanie, że WNP stanowi dobrą platformę do rozmów, w tym także dwustronnych.

Według białoruskiego prezydenta strona ukraińska rozumie, że _ nawet jeśli trzeba coś zrobić w tym kierunku, to śpieszyć się na pewno nie należy _. _ Bo uczyniwszy konkretny krok, będzie dużo trudniej wrócić, a także zachować twarz, i jeszcze jakiś problemy mogą powstać. Dlatego apeluję do was: nigdy się nie śpieszcie z opuszczaniem tej platformy współpracy _ - powiedział Łukaszenka.

_ - Przecież mówimy tym samym językiem i myślimy mniej więcej tak samo _ - przekonywał. _ - Nie cofniemy tych lat i dziesięcioleci, które przeżyliśmy razem. I Bogu dzięki, że mamy wspólne doświadczenia. Każde państwo, każde kierownictwo ma swoje cechy szczególne i swoje interesy, ale właśnie po to istnieją odpowiednie organizacje i formuły, by załatwiać sprawy, podejmować decyzje i bronić swoich interesów _.

Łukaszenka przyznał, że Wspólnocie być może czasem brakuje operatywności i koordynacji przy podejmowaniu ważnych decyzji, ale należy na tym pracować. _ - Ale generalnie krytykować wszystkiego, co zostało osiągnięte, oczywiście nie należy' - _ ocenił.

_ _

Dzień wcześniej białoruski prezydent wyraził przekonanie, że _ kierownictwo Ukrainy wcześniej czy później zrozumie, jakie jest jej przeznaczenie _ i kraj ten przystąpi do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).

W piątkowych obradach w Mińsku uczestniczyli premierzy lub wicepremierzy państw członkowskich WNP, w tym premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Ukrainę reprezentował ambasador tego państwa w Mińsku Mychajło Jeżel.

Przewodnictwo w WNP sprawowała w tym roku Ukraina, ale 19 marca sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony tego kraju Andrij Parubij powiadomił, że Ukraina podjęła decyzję o zakończeniu swojego przewodniczenia , a także o rozpoczęciu procesu wyjścia ze Wspólnoty.

Tegoroczne przewodnictwo w WNP przejęła po Ukrainie Białoruś.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspert: Eurazjatycka Unia Gospodarcza może zaszkodzić firmom Powstanie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) wiąże się dla Białorusi z licznymi minusami, takimi jak ryzyko upadku części przedsiębiorstw - oświadczył szef centrum Strategia Leanid Zaika.
"Nowa Unia to projekt polityczny, a nie gospodarczy" EUG dysponuje 20 procentami światowych zapasów gazu i 15 procentami ropy naftowej.
Łukaszenka o Ukrainie. Będzie jeszcze w EUG Prezydent oświadczył, że Ukraina wcześniej czy później przystąpi do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
Powstała Euroazjatycka Unia Gospodarcza. Rosja, Białoruś i Kazachstan zagrożą UE? _ - To będzie najsilniejsza strefa gospodarcza świata _ - zapewnia prezydent Rosji Władimir Putin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)