Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka chce wspólnej waluty z Rosją i Kazachstanem

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi stwierdził, że w jego kraju nie ma katastrofy, ale nie wykluczył reformy systemu politycznego.

Łukaszenka chce wspólnej waluty z Rosją i Kazachstanem
(AP/FOTOLINK/East News)
bFfquHVN

Prezydent Białorusi stwierdził, że w jego kraju nie ma katastrofy, ale nie wykluczył reformy systemu politycznego.

W dalszej perspektywie reform mogłoby dojść wprowadzenia jednej waluty we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) Białorusi, Rosji i Kazachstanu - informuje agencja BiełTA.

Alaksandr Łukaszenka mówił o tym na konferencji prasowej z udziałem chińskich dziennikarzy, zorganizowanej 17 stycznia z okazji 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Białoruś i Chiny.

bFfquHVP

Według Łukaszenki należy reagować na zmiany sytuacji międzynarodowej. _ - Dlatego analizujemy obecnie tendencje na świecie. I oczywiście będziemy się dostosowywać, modernizować nasz system polityczny. Przeprowadzimy wybory parlamentarne (jesienią 2011 r. ). Myślę, że powinniśmy poważnie zwrócić uwagę na polityczną reformę, na reformę polityczną systemu w naszym kraju _ - oznajmił Łukaszenka.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;byla;dewaluacja;ale;to;nic,222,0,838622.html) *Łukaszenka: Była dewaluacja, ale to nic * Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że jego kraj wywinie się z kryzysu walutowego.

Dodał, że Białoruś zastanowi się nad reformami politycznymi, _ chociaż nie ma u nas katastrofy w tej sferze _. _ Ale trzeba zawsze o krok wyprzedzać procesy, które będą u nas zachodzić _ - dodał.

Łukaszenka powiedział, że przywódcy państw WPG jeszcze nie rozmawiali o wspólnej walucie. _ - Jeszcze nie omawialiśmy tych spraw. Ale nie wykluczamy wprowadzenia wspólnej waluty. Jednak to powinna być nowa waluta, jak w Unii Europejskiej, coś w rodzaju euro, a nie tenge czy rubel białoruski albo rosyjski _ - oznajmił.

bFfquHVV

Podkreślił, że jest to kwestia przyszłości. _ - To ostatni etap naszych rozmów i procesu zacieśniania Unii Euroazjatyckiej. Jeszcze do niego nie doszliśmy, do tego potrzeba lat _ - powiedział.

Ambasador Rosji na Białorusi Aleksandr Surikow oświadczył niedawno w wywiadzie dla rządowego dziennika białoruskiego _ Zwiazda _, że w razie ponownych kłopotów finansowych na Białorusi warto się zastanowić nad przejściem tego kraju na rubel rosyjski. Także on powiedział, że przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu nie rozmawiali jeszcze o wspólnej walucie. _ - Ale jeśli Białoruś znów znajdzie się w trudnej sytuacji walutowo-finansowej, jak to było w 2011 r., to być może będzie warto się zastanowić nad przejściem na wspólną walutę z Rosją _ - oznajmił.

Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły w 2009 roku unię celną, a od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje porozumienie o Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej. W 2015 r. ma powstać Euroazjatycka Unia Gospodarcza, organizacja, którą jej przywódcy porównują do Unii Europejskiej. Białoruś borykała się w ubiegłym roku z poważnymi problemami na rynku walutowym i deficytem handlowym. Inflacja w ubiegłym roku wyniosła 108,7 proc., a kurs dolara wzrósł o 187,33 proc.

O kryzysie na Białorusi czytaj w Money.pl
Drożyzna doprowadzi do obalenia dyktatora? Na Białorusi wciąż notuje się wysoką inflację. Tylko w pierwszych dwóch dekadach października tamtejsze ceny wzrosły o 5 procent.
Inwestycja marzeń. 189 procent od stycznia Do dzisiaj na Białorusi funkcjonowały dwa kursy: oficjalny, podawany przez Bank Narodowy, i wyższy kurs rynkowy, ustalany na dodatkowej sesji na giełdzie. Teraz dwie sesje zostały połączone w jedną i ustalono jeden kurs.
Prezydent spełni życzenie "jęczącej" ludności Kurs rubla białoruskiego będzie ustalony w połowie września na dodatkowej sesji na giełdzie walutowej.
bFfquHWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)