Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łukaszenka: Na Białorusi nie będzie wojska przeciw Ukrainie

0
Podziel się

Na Białorusi nie będą rozmieszczane żadne siły wojskowe, które byłyby wymierzone przeciw Ukrainie - zapewnił w Kijowie prezydent Aleksandr Łukaszenka

Łukaszenka: Na Białorusi nie będzie wojska przeciw Ukrainie
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bErNsYmt

. Opowiedział się też za dialogiem między Kijowem a Moskwą oraz poparł jedność terytorialną Ukrainy.

_ - Nie walczymy przeciw Ukrainie - oznajmił po ceremonii inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. - Żadne siły przeciwko Ukrainie na Białorusi nie były i nie będą rozmieszczane. Nawet nie wzmacnialiśmy granicy z Ukrainą, jeśli nie liczyć pojedynczych odcinków. Nie boimy się Ukraińców. To nasi bracia _.

Podkreślił, że Białoruś nigdy nie miała problemów z przygranicznymi obwodami Ukrainy, a wręcz przeciwnie: podczas kampanii żniwnej Białorusini pomagają zarówno na przygranicznych terenach ukraińskich, jak i rosyjskich.

bErNsYmv

Pytany, czy uważa zaanektowany przez Rosję Krym za terytorium ukraińskie, białoruski przywódca odparł: _ Ukraina powinna być unitarnym państwem i takim będzie _ - oświadczył

Łukaszenka życzył też Ukraińcom, by jak najszybciej uporali się z problemami na wschodzie kraju.

_ Ukraina powinna porozumieć się ze wszystkimi, w tym z Rosją. Tak jest zbudowane nasze życie. Najważniejsze, by Ukraińcy - nasi ludzie, moi bliscy ludzie - wyszli z tej sytuacji _ - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

W ocenie Łukaszenki sytuacja na Ukrainie nie jest dziś katastrofalna. _ Jest bardzo wiele namiętności, bardzo wiele rozmów. Dlatego trzeba się uspokoić i ustabilizować sytuację z nowym prezydentem _ - podkreślił.

bErNsYmB

Dziennikarze interesowali się, czy obalony w lutym prezydent Wiktor Janukowycz zwracał się do Łukaszenki z prośbą o udzielenie mu schronienia.

_ Nie prosił mnie o to. Na Białorusi jest wieś, gdzie urodzili się jego rodzice (dziadek Janukowycza urodził się w Janukach w obwodzie witebskim) i jeśli zechce tam przyjechać, to nikt mu nie może zabronić. Ale ja wam radzę: zabierzcie swego prezydenta (Janukowycza) na Ukrainę. Niech będzie u was. Jeśli będzie to zależało ode mnie, to ja wam w tym pomogę _ - oświadczył prezydent Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka za jednością terytorium Ukrainy Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka opowiedział się za dialogiem między Kijowem a Moskwą oraz poparł jedność terytorialną Ukrainy.
Łukaszenka proponuje pomoc Ukrainie Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył wczoraj, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić.
bErNsYmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)