Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka szantażuje biznesmenów. Zemsta za sankcje

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szantażuje zagraniczny biznes - informują opozycjoniści.

Łukaszenka szantażuje biznesmenów. Zemsta za sankcje
(AP/FOTOLINK/East News)
bEJFmfnV

Prezydent Białorusi straszy przedsiębiorców z krajów UE, że jeżeli nie wpłyną na swoje rządy, to będą mieć kłopoty. Nękanie biznesmenów to zemsta za sankcje wobec Mińska.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szantażuje zagraniczny biznes - informuje opozycyjny portal internetowy Karta'97, zamieszczając dokument z narady u prezydenta w związku ze spodziewanym rozszerzeniem sankcji gospodarczych przez UE.

Karta'97 podała, że w ubiegłym tygodniu zaproszono do administracji prezydenta grupę zagranicznych biznesmenów mających aktywa na Białorusi i przedstawiono im ultimatum: albo za pośrednictwem swoich lobbystów w rządach państw UE doprowadzą do zablokowania wprowadzenia sankcji gospodarczych przeciwko oligarchom finansującym białoruską dyktaturę, albo zaczną mieć kłopoty.

bEJFmfnX

Informator portalu donosi, że_ w spotkaniu uczestniczył sam Łukaszenka _. Zdaniem Karty'97 umyślny przeciek tego dokumentu z administracji prezydenta do internetu to _ kolejna próba zastraszenia UE i opóźnienia ostrej decyzji odnośnie sankcji _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m207457.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/glodowka;siarhieja;kawalenki;trwa;dramat;opozycjonisty,52,0,1043764.html) Ma 1,82 m, waży 51 kg. Gotów umrzeć za flagęTo głodujący, białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka.

W opublikowanym przez Kartę dokumencie napisano, że wśród tematów, które miały być omawiane na spotkaniu u prezydenta 15 marca, są plany zaostrzenia sankcji UE wobec Białorusi oraz _ stopień gotowości do możliwych posunięć odwetowych _.

Wymienia się przy tym następujące posunięcia: _ środki oddziaływania dyplomatycznego, kwestia udziału w Partnerstwie Wschodnim, ogólne środki handlowo-gospodarcze, temat tranzytu, wspólne działania w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, punktowe ograniczenia gospodarcze wobec konkretnych osób prawnych i fizycznych z zagranicy _.

bEJFmfod

Jednym z punktów obrad miałyby być _ propozycje Polski dotyczące wznowienia dialogu; projekty Kulczyk-Sikorski _. Kulczyk Holding miał budować elektrownię węglową na Białorusi. W sierpniu 2010 roku firma polskiego biznesmena oraz białoruskie przedsiębiorstwo Grodnoenergo podpisały porozumienie o współpracy inwestycyjnej przy budowie elektrowni o mocy 920 MW w Zelwie w obwodzie grodzieńskim. W maju ubiegłego roku Jan Kulczyk oświadczył, że w obecnym klimacie gospodarczo-politycznym trudno byłoby pozyskać finansowanie na budowę elektrowni na Białorusi.

W dokumencie z narady wymieniono też kwestie do omówienia z Rosją na najwyższym szczeblu, a wśród nich uzyskanie wsparcia polityczno-dyplomatycznego, kwestie z dziedziny obronności, w tym tarcza antyrakietowa i północny szlak dostaw materiałów dla wojsk międzynarodowej koalicji w Afganistanie, temat udziału Rosji w prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw.

UE ma przyjąć wkrótce nowe sankcje wobec Białorusi, obejmując nimi firmy trzech biznesmenów, w tym prezesa klubu piłki nożnej Dynamo Mińsk Jurego Czyża, oraz biznesmena i gospodarczego doradcy prezydenta Łukaszenki, Uładzimira Piefcieua, drugiego po szefie państwa najbogatszego człowieka na Białorusi. Z sankcji wyłączone będą cztery firmy współpracujące z Łotwą i Słowenią, co jest ich warunkiem na zaaprobowanie sankcji.

Jak informuje Karta'97, powołując się na łotewski portal Dienas Bizness, szef Towarzystwa Wspierania Łotewsko-Białoruskich Więzi Gospodarczych Alfred Chepanis oświadczył, że jeśli UE chce wprowadzić wobec Białorusi sankcje gospodarcze, powinna Łotwie zapłacić rekompensatę wysokości nawet miliarda euro. Według szacunków Łotewskiej Konferencji Pracodawców sankcje wobec Białorusi mogą oznaczać dla Łotwy stratę rzędu 480 mln euro.

bEJFmfoe
Czytaj więcej o sankcjach UE wobec Białorusi
To oni ucierpią na sankcjach dla Białorusi Litwa może stracić równowartość 8 mld złotych jeśli ustanie handel z Białorusią.
Cofnęli polityków na granicy. Będzie skandal? Białoruscy opozycyjni politycy nie zostali wypuszczeni z Białorusi na Litwę.
bEJFmfoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)