Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MAC ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu

0
Podziel się:

W ciągu 36 godzin spadnie więcej deszczu niż w ciągu 2 miesięcy. Premier: sytuacja jest bardzo poważna.

MAC ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu
(REPORTER)

W ciągu najbliższych dwóch dni w południowo-zachodniej i południowej części Polski prognozowane są burze i intensywne, długotrwałe opady - poinformowało dziś Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier powiedział, że sytuacja jest bardzo poważna.

aktualizacja 18:54:00

W województwie dolnośląskim opady deszczu będą największe - mogą wynieść ok. 70 mm. W województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim mogą one sięgnąć 50 mm. Nieco mniej deszczu, do 40 mm, spadnie w województwach: lubuskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim oraz mazowieckim.

Jak informuje MAC, opady mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody oraz podtopienia.

W województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim obowiązują już wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. W regionach tych spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a miejscowo także alarmowych.

W związku z sytuacją meteorologiczną na godzinę w Warszawie odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska.

_ Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń _ - powiedział Tusk. W czasie obrad Zespołu nad Warszawa przeszła gwałtowna ulewa.

Premier zapewnił, że służby podległe MSW oraz sam resort są przygotowane, jeśli zaszłaby potrzeba ścisłej koordynacji i współpracy z sąsiadami Polski.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbryg. Janusz Skulich podkreślił że intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i dużego przyboru wody w rzekach. _ Może to doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, którą przerabialiśmy dwa tygodnie temu. Tym razem w dorzeczu Odry, a być może i na Wiśle _ - powiedział Skulich.

Resort przypomina, że w czasie gwałtownych burz należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania. Należy unikać przebywania na otwartej przestrzeń, a jeśli jest to niemożliwe, warto postarać się przyjąć bezpieczną pozycję (trzeba kucnąć zbliżając stopy maksymalnie do siebie). W przypadku przebywania w wodzie lub na łodzi trzeba jak najszybciej wydostać się na brzeg. W czasie burzy nie powinno się przebywać w grupach lub skupiskach ludzi; nie należy też rozmawiać przez telefon ani dotykać metalowych przedmiotów. W domach warto zabezpieczyć okna i odłączyć urządzenia elektryczne z sieci.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)