Notowania

atom w iranie
04.03.2013 13:12

MAEA żąda od Iranu natychmiastowego dostępu do ośrodka Parczin

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano zażądał od Iranu bezzwłocznego umożliwienia dostępu do ośrodka wojskowego Parczin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano zażądał od Iranu bezzwłocznego umożliwienia dostępu do ośrodka wojskowego Parczin, niedaleko Teheranu, gdzie, jak się podejrzewa, trwają prace nad rozwojem broni atomowej.

_ - Umożliwienie dostępu do obiektu Parczin byłoby pozytywnym krokiem, który pomógłby dowieść woli Iranu w spawie współpracy z agencją w kwestii naszych obaw _ - oświadczył Amano na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu. Dodał, że ośrodek powinien zostać udostępniony w celu kontroli bez czekania na kolejne rozmowy.

Amano zaznaczył, że MAEA jest gotowa do podjęcia konstruktywnego dialogu z Iranem, ale negocjacje muszą być _ pilne i skoncentrowane na konkretnych rezultatach _.

Priorytetem MAEA jest skontrolowanie obiektu Parczin, na południowy wschód od stolicy, gdzie - jak podejrzewa - Iran przeprowadza testy detonacji bomb atomowych, czemu Teheran zaprzecza. W ubiegłym roku pojawiły się podejrzenia, że Iran usuwa ślady działalności w tym ośrodku. Inspektorzy MAEA nie mieli dostępu do tego kompleksu od 2005 roku.

W ubiegłym tygodniu w Teheranie przebywała delegacja agencji mająca wynegocjować wznowienie wizyt, ale szef irańskiej agencji atomistyki Ferejdun Abbasi-Dawani powiedział, że kontroli w ośrodku Parczin ani w żadnych innych obiektach _ nie było w agendzie _.

Iran zaprzecza zarzutom dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej; argumentuje, że jego program nuklearny na potrzeby energetyki ma charakter wyłącznie cywilny.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran zadowolony z wyników raportu o atomie Władze Iranu wyraziły opinię, że opublikowany dzień wcześniej raport oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdza wyłącznie pokojowy charakter jego programu atomowego.
Atom w Iranie. Znów się nie dogadali Spotkanie nie przełamało impasu w sprawie wznowienia inspekcji związanych z kontrowersyjnym programem nuklearnym.
Przełom w Iranie. Chcą pójść na ustępstwa Do zbudowania bomby atomowej niezbędne jest wzbogacenie do 90 procent.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz