Notowania

deficyt budżetowy
08.11.2011 11:58

Majszczyk o deficycie. Dużo niższy od planu

Deficyt budżetu po październiku wyniósł 22,5 mld zł - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sjgh/Dreamstime)

_ - Deficyt budżetu po październiku wyniósł 22,5 mld zł _ - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

_ - Podobnie jak w poprzednich miesiącach wynika to z niższych wydatków oraz wyższych dochodów budżetu _ - powiedziała wiceminister. Po wrześniu deficyt w budżecie wyniósł 21,8 mld zł.

W ustawie budżetowej założono, że deficyt w 2011 roku wyniesie maksymalnie 40,2 mld zł. Przedstawiciele resortu finansów wielokrotnie deklarowali, że w tym roku planowane wykonanie budżetu będzie na poziomie około 30 mld zł, a nawet poniżej tego poziomu.

Historia polskiego deficytuOd 1991 roku we wszystkich kolejnych latach do budżetu wpływało już jednak mniej środków niż wynosiły wydatki. Dotychczas rekordowo wysoki niedobór, w wysokości ponad 41 mld złotych, zanotowano w 2004 roku.

w 2009 roku ustawa budżetowa, 2010 prognoza MF
źródło: sprawozdanie z wykonania budżetu NIK, MF

Porównywanie deficytów w ujęciu kwotowym jest jednak niemiarodajne. Nie odzwierciedla bowiem inflacji, która w latach 90. była dwucyfrowa, a także poziomu wydatków i wpływów budżetowych oraz tempa wzrostu gospodarczego.

Dlatego najczęściej używanym miernikiem skali deficytu jest jego relacja do Produktu Krajowego Brutto. Pokazuje bowiem ile procent dochodu narodowego w danym roku on stanowił.

Okazuje się więc, że w tym ujęciu zeszłoroczny niedobór w kasie państwa nie był rekordowy. Gdyby w 2010 roku faktycznie zabrakło w budżecie 52,2 mld złotych stanowiłoby to 3,8 procent PKB. To mniej niż w latach 2001-2004, gdy deficyt przekroczył nawet poziom 5 proc. PKB (w 2002 roku).

_ _

Czytaj więcej o deficycie budżetowym Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: deficyt budżetowy, deficyt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz