Notowania

mieszkania w polsce
10.06.2012 11:25

Małe mieszkania wciąż najbardziej popularne

Deweloperzy zmieniają swoją politykę, by dopasować się do oczekiwań klientów. To skutek kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Małe mieszkania najszybciej znikają z rynku wtórnego; także deweloperzy budują coraz mniejsze lokale - wynika z danych analityków rynku.

Średni metraż kupowanych w Polsce mieszkań używanych - to niewiele ponad 50 mkw. Z danych agencji nieruchomości Metrohouse wynika, że w kwietniu br. średni metraż lokali, które były przedmiotem transakcji w Gdańsku, wyniósł 53 mkw., w Krakowie 51,9 mkw., w Poznaniu 50,8 mkw., w Warszawie 50,7 mkw., a we Wrocławiu 50 mkw.

Średni metraż mieszkań oferowanych przez deweloperów wyniósł w kwietniu br. - jak podał GUS - 58,7 mkw., po raz pierwszy od 4,5 roku spadając poniżej 60 mkw. Spółdzielnie oddały w tym miesiącu do użytku lokale o średniej powierzchni 64,7 mkw.

Analitycy Home Broker zwracają uwagę, że mimo kryzysu finansowego, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże. Z danych tej firmy doradczej wynika, że statystyczny nabywca szuka obecnie lokalu o powierzchni około 50 mkw. Deweloperzy budują jednak nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce, co może zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań.

Zdaniem pełnomocnika zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosława Skoczenia, _ to kryzys przyniósł ponowne zainteresowanie tanimi, niedużymi mieszkaniami w blokach i wszystko wskazuje na to, że na razie się ono utrzyma _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto mieszkania, które kupujemy najczęściej W mniejszych miejscowościach i biedniejszych dużych aglomeracjach największym zainteresowaniem cieszą się lokale do 150 tys. zł.
Duży spadek cen mieszkań. Oto prognozy Negatywnie na rynek nieruchomości wpłynął m.in. wyraźny spadek sprzedaży kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim.
Tagi: mieszkania w polsce, mieszkania, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, pap, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz