Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małe zapasy gazu, ale ograniczeń nie będzie

0
Podziel się:

PGNiG poinformowało, że o godz. 22 zniesie ograniczenia w dostawach gazu do PKN Orlen.

Małe zapasy gazu, ale ograniczeń nie będzie
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Magazyny PGNiG są zapełnione gazem w około 15 proc. Zdaniem ekspertów, stosunkowo niewielkie zapasy surowca to efekt mroźnej zimy, jednak nie stanowi to zagrożenia dostaw dla przemysłu i odbiorców indywidualnych.

- _ Obecnie w magazynach PGNiG SA znajduje się ponad 200 mln metrów sześciennych gazu, co stanowi 15 proc. ich wypełnienia. Czyli tyle, ile zawsze o tej porze roku. Dostawy gazu do odbiorców nie są zagrożone _ - poinformowało biuro prasowe PGNiG.

Mimo tego 2 marca PGNiG prewencyjnie zmniejszyło dostawy surowca do PKN Orlen SA - _ w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami i wzrostem zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny _. Decyzja ta - jak podała gazowa spółka - została podjęta na podstawie obowiązujących umów handlowych między firmami, przewidujących możliwość zmniejszenia dostaw oraz w porozumieniu z PKN Orlen.

PGNiG poinformowało w komunikacie, że 7 marca o godz. 22 zniesie ograniczenia w dostawach gazu do PKN Orlen, wprowadzone 2 marca.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;ukrainy;do;polski;znow;poplynie;gaz,43,0,776491.html) Z Ukrainy do Polski znów popłynie gaz?
Zdaniem byłego prezesa PGNiG Andrzeja Lipko, wraz z poprawą pogody magazyny gazowe zaczną na nowo zapełniać się surowcem. - _ Zima była dosyć nietypowa - luty był najzimniejszy od szeregu lat. W związku z tym zużycie gazu wzrosło i magazyny zostały zczerpane ponad normę. Nie widzę jednak zagrożenia dla dostaw surowca. PKN Orlen ma pewne ograniczenia w odbiorze, ale zakładów chemicznych jest dużo więcej. Gdyby były jakieś niepokojące sygnały, dostawy gazu mogłyby zostać w niewielkim stopniu ograniczone dla zakładów branży chemicznej, ale bez uszczerbku dla ich funkcjonowania. Odbiorcy komunalni nie powinni czuć się jednak zagrożeni _ - powiedział.

Również ekspert rynku Andrzej Szczęśniak nie widzi obecnie zagrożenia dostaw gazu dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych. - _ Zima była dosyć długa i chyba najzimniejsza od wielu lat, a nie ma systemów całkowicie odpornych na ekstremalne warunki klimatyczne. I to jest wyzwanie dla całego systemu gazowniczego _ - stwierdził.

- _ Jedyne zagrożenie widzę w dalszych warunkach pogodowych. Pamiętam zimę sprzed kilkunastu lat, która trwała do końca kwietnia. Jeśli jeszcze w tym roku nadejdą mrozy, to może być to kłopotem dla sytemu. Wtedy zawsze mamy możliwość zwrócenia się do Rosjan, którzy posiadają zapasy gazu _ - podkreślił. Dodał, że na początku 2010 r. w Wielkiej Brytanii, która jest krajem zdywersyfikowanych dostaw gazu, odłączano firmy od gazu z powodu niskich temperatur. - _ Tak więc pamiętajmy, że te systemy nie są do końca odporne na zagrożenia pogodowe _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jest;gaz;lupkowy;na;wybrzezu;kolo;ustki,30,0,773406.html) Jest gaz łupkowy. Na wybrzeżu, koło Ustki
Powiedział też, że gdyby nie zawarta z Rosjanami umowa w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski, od trzech miesięcy w Polsce nie byłoby gazu. Zaznaczył też, że Polskę zabezpieczyłby dodatkowy 1 mld metrów sześciennych powierzchni magazynowej (obecnie 1,6 mld metrów sześciennych). - _ Wydaje mi się, że więcej to już byłoby przeinwestowanie. Druga rzecz to lepszy system przesyłowy. Nad tymi rzeczami trwają prace i to jest pocieszające - PGNiG buduje magazyny, a Gaz-System poprawia sieć przesyłową _ - zaznaczył.

W październiku 2010 r. wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin podpisali w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. PGNIG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Porozumienie dotyczy zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o 2 mld m sześc. rocznie. Zgodnie z tą umową tranzyt gazu jest przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t92117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;buduje;nord;stream;za;wszelka;cene,108,0,789868.html) Rosja buduje Nord Stream za wszelką cenę Według Wikileaks Rosja celowo w 2009 r. zamknęła gazociąg lądowy, aby zyskać poparcie dla budowy linii po dnie Bałtyku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiecej;gazu;dla;wloch;z;gazpromu,140,0,786060.html) Więcej gazu dla Włoch. Z Gazpromu Ustały dostawy gazu do Włoch z Libii. Gazprom zrekompensuje braki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t133750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;w;norwegii;rozmawial;o;gazie,98,0,785250.html) Tusk w Norwegii. Rozmawiał o gazie Kwestie energetyczne były głównym tematem rozmów z szefem norweskiego rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)