Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mamy deflację. Ceny spadają drugi miesiąc z rzędu

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane z polskiej gospodarki.

Mamy deflację. Ceny spadają drugi miesiąc z rzędu
(craftvision/iStockphoto)

W sierpniu ceny towarów i usług spadły w ujęciu rocznym o 0,3 procent. Wynik jest zgodny z prognozami. Powodów jest kilka, ale taki stan rzeczy nie powinien być długotrwały. Brak wzrostu cen zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych.

Aktualizacja 14:40

To nie pierwszy miesiąc, w którym ceny są niższe. W lipcu spadek rok do roku wyniósł 0,2 procent. Miesiąc do miesiąca inflacja mierzona indeksem cen konsumpcyjnych wyniosła -0,4 procent. Oznacza to, że również w odniesieniu do lipca ceny były niższe.

Przyczyną spadku cen jest niska presja inflacyjna, której winna jest m.in. tańsza żywność. Bez wpływu nie pozostały ceny paliwa na stacjach benzynowych. Eksperci banku BNP Paribas wskazują, że ujemna stopa inflacji, czyli deflacja może się utrzymać do końca 2014 roku. Z kolei analitycy Deutsche Banku przewidują, że deflacja pogłębi się do poziomu 0,5 procent rok do roku.

Taki stan rzeczy w rodzimej gospodarce daje przestrzeń do obniżek stóp procentowych, ze względu na dużą różnicę opublikowanych danych z celem inflacyjnym, który wynosi 2,5 procent.

Według GUS największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu w ujęciu miesięcznym miały ceny żywności oraz sezonowe wyprzedaże odzieży i obuwia.

_ - W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,8 procent) oraz odzieży i obuwia (o 2,7 procent), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,40 pkt. procentowego i 0,13 pkt. procentowego _ - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.

_ - Podwyżki cen w zakresie łączności (o 1,3 procent), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 procent) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. procentowych i 0,02 pkt. procentowych _ - dodano.

Jak informuje GUS w komunikacie, w sierpniu w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej ceny obuwia obniżyły się o 3,8 procent, a odzieży - o 2,3 procent. W ujęciu rocznym ceny spadły o 0,3 procent.

_ - Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,1 procent), odzieży i obuwia (o 5,1 procent) oraz w zakresie transportu (o 1,5 procent), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,52 pkt. procent, 0,25 pkt. procentowych i 0,14 pkt. procentowych _ - napisano w komunikacie GUS.

_ - Wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,8 procent), związanych z łącznością (o 3,9 procent), a także mieszkaniem (o 0,6 procent), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,25 pkt. procentowego., 0,21 pkt. procentowego. i 0,15 pkt. procentowego _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Budżet w Sejmie z opóźnieniem? Przez zmiany w rządzie To kiedy rząd ostatecznie przyjmie projekt przyszłorocznego budżetu, zależy od terminu zaprzysiężenia nowego gabinetu.
Rosja grozi embargiem na alkohol i papierosy O wprowadzenie nowego embarga apelują deputowani z Izby Społecznej, odpowiedzialnej za kontakty władz z obywatelami.
Niepodległość zaszkodzi gospodarce Szkocji Korzystny dla inwestorów sposób dofinansowania do niektórych inwestycji może ulec zmianie w efekcie referendum.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)