Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mfw
18.02.2011 11:08

Mamy kredyt w MFW. Ale nie wykorzystujemy

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki twierdzi, że linia kredytowa to tylko zabezpieczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Polska traktuje dostęp do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego jak zabezpieczenie. Obecnie nie zamierza korzystać z pieniędzy w ramach tej linii - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

_ - Polska traktuje FCL, jako instrument ostrożnościowy stanowiący swoistego rodzaju polisę ubezpieczeniową. W związku z tym Polska aktualnie nie zamierza ciągnąć środków udostępnionych w ramach FCL. Jednakże, gdyby sytuacja na światowych rynkach finansowych rozwinęła się w sposób nieprzewidywalny i bezprecedensowy oraz wystąpiłyby jeszcze większe niż w 2009 r. zaburzenia, nie można wykluczyć jej wykorzystania _ - napisał Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.

W połowie stycznia ubiegłego roku Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie FCL w wysokości 19,16 mld SDR (około 30 mld dolarów) na dwa lata. Przyznana elastyczna linia kredytowa zastąpi dotychczas obowiązującą w kwocie 13,69 mld SDR (ok. 20 mld dolarów), która wygasa w lipcu 2011 r.

_ - FCL pomogła do tej pory Polsce utrzymać w okresie kryzysu dostęp dofinansowania rynkowego, sprzyjając obniżaniu premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwala zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Okazała się instrumentem sprzyjającym stabilizowaniu wartości polskiej waluty i zapobieganiu ryzyku bankowemu związanemu z refinansowaniem przez banki kredytów walutowych _ - przypomina Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.

_ - FCL pełni również rolę pozytywnego sygnalizatora stabilności naszej gospodarki, wskutek czego utrzymuje się znaczne zainteresowanie inwestorów możliwościami inwestowania w Polsce _ - dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t75758.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;dostala;30;mld;dolarow;kredytu;od;mfw,129,0,758145.html) Polska dostała 30 mld dolarów kredytu od MFW Elastyczna Linia Kredytowa ma zabezpieczyć gospodarkę przed ryzykami zewnętrznymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t77954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;korzysta;z;kredytu;z;mfw,87,0,645719.html) Polska nie korzysta z kredytu z MFW W razie potrzeby do dyspozycji naszego kraju jest kwota około 20,4 mld dolarów.
Tagi: mfw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz