Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mamy plan działań w ramach Paktu Euro Plus

0
Podziel się:

Dokument potwierdza m.in. utrzymanie obniżonej składki rentowej, zamrożenie płac w sektorze publicznym, a także regułę wydatkową w samorządach.

Mamy plan działań w ramach Paktu Euro Plus
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polska przesłała do Brukseli plan reform w ramach Paktu Euro Plus na rzecz konkurencyjności. Dokument potwierdza m.in. utrzymanie obniżonej składki rentowej, zamrożenie płac w sektorze publicznym, a także regułę wydatkową w samorządach.

Liczący pięć stron dokument datowany na 28 kwietnia, przesłany zarówno do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, jak i szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso, zawiera zobowiązania polskiego rządu w związku z przystąpieniem Polski na szczycie w marcu do Paktu Euro Plus.

Każdy kraj miał do końca kwietnia przesłać swoje cele. - _ Chcemy wzmacniać filar gospodarczy unii walutowej, wprowadzać nową jakość do koordynacji polityki gospodarczej, zwiększać konkurencyjność, a tym samym zwiększać stopień konwergencji krajów UE _ - napisał do obu polityków w liście dołączonym do programu reform premier Donald Tusk.

Pakt został otwarty dla krajów spoza euro pod warunkiem, że zobowiążą się zrealizować jego wymogi: co roku będą się politycznie zobowiązywać do zbliżania polityk gospodarczych w wybranych dziedzinach, takich jak wspieranie zatrudnienia, konkurencyjności gospodarczej i stabilności finansów publicznych.

I właśnie w tych dziedzinach Polska przedstawiła cele do realizacji, koncentrując się na 2011 i 2012 roku. Wbrew temu, co sygnalizowały polskie źródła dyplomatyczne w marcu, w dokumencie nie znalazły się natomiast zapisy o planach reformy emerytur mundurowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t126726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/najwieksi;w;unii;pisza;list;i;zadaja;zamrozenia;budzetu,6,0,739590.html) Najwięksi w Unii piszą list i żądają zamrożenia budżetu
Najdłuższa lista reform dotyczy wspierania konkurencyjności. Są tu m.in.: reforma finansowania nauki, wsparcie początkujących naukowców (w tym przez nową agencję Narodowe Centrum Nauki i program Juventus Plus), powołanie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących, czyli najlepszych uczelni publicznych i niepublicznych, które będą dostawać dodatkowe finansowanie przez 5 lat. Na tzw. _ finansowanie projakościowe przeznaczonych zostanie w nowym roku akademickim 230 mln zł _ - zapowiada dokument.

Dokument szczegółowo wymienia też planowane inwestycje w infrastrukturze drogowej, kolejowej, energetycznej i cyfrowej, które - podkreśla rządowy dokument - _ są kluczem dla konkurencyjności oraz podstawą wspólnego rynku _.

Zapowiada też ograniczenie barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, a także wspieranie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienia w dostępie do kredytów. Utrzymane też będzie zamrożenie płac w sektorze publicznym. - _ Celem podniesienia konkurencyjności gospodarki wzrosną jedynie płace w dziedzinie nauki i edukacji _ - podkreśla dokument.

W ramach wspierania zatrudnienia Polska zapowiada m.in. kontynuowanie polityki redukcji kosztów pracy poprzez utrzymywanie obniżonej składki rentowej z 13 po 6 proc. Ponadto program _ Maluch _, którego celem jest lepsza opieka nad dziećmi w wieku do 3 lat, ma dzięki zainwestowanym w 2011 roku 40 mln zł stworzyć 10 tys. miejsc pracy w instytucjach opieki nad małymi dziećmi. Znaczny rozwój programu planowany jest na 2012 rok.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t130671.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;pyta;o;pakt;euro;plus;bo;ma;obawy,47,0,802607.html) PiS pyta o Pakt Euro Plus. Bo ma obawy
W części poświęconej zwiększaniu stabilności finansów publicznych dokument podkreśla, że Polska ma już w konstytucji oraz ustawie o finansach publicznych reguły, których celem jest niedopuszczenie do przekroczenia przez państwowy dług limitu 60 proc. PKB, jakich nie mają inne kraje UE. Dodatkowo zapowiada wprowadzenie nowych regulacji, m.in. reguły wydatkowej w samorządach, która będzie określać dopuszczalną relację deficytu do dochodów

Poza obowiązującą od tego roku tzw. dyscyplinującą regułą wydatkową ma być nowa _ trwała reguła fiskalna _, która na stałe ograniczy wzrost wydatków publicznych w stosunku do PKB. Dokument zastrzega jednak, że do wprowadzenia takiej reguły potrzebne jest m.in. "usprawnienie procesu tworzenia budżetu i lepsza jakość sprawozdawczości w sektorze finansów publicznych".

Pakt Euro Plus zakłada zbliżanie narodowych polityk gospodarczych i jest pokłosiem pomysłów zaprezentowanych przez Francję i Niemcy, by zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze. Przewiduje koordynację w wybranych dziedzinach, takich jak konkurencyjność i klimat dla prowadzenia biznesu, innowacje, zatrudnienie, stabilność finansów publicznych czy koordynacja podatkowa. Kraje spoza strefy euro, które zdecydowały się na przyłączenie do Paktu, to Polska, Dania, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rostowski;unia;musi;stworzyc;system;obrony,114,0,618354.html) Rostowski: Unia musi stworzyć system obrony Mechanizm ratowania zadłużonych krajów eurolandu powstaje w Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t136109.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;placic;za;ratowanie;bankrutow,193,0,800705.html) Polska nie będzie płacić za ratowanie bankrutów Tusk: Zadeklarowałem przystąpienie Polski do paktu _ Euro Plus _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t134782.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pakt;konkurencyjnosci;-;polska;przystapi,205,0,792525.html) Pakt konkurencyjności - Polska przystąpi Polska spełnia już jeden z kluczowych wymogów paktu - konstytucyjny limit zadłużenia.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)