Notowania

wiadomości
27.11.2008 12:21

Mamy ponad 8 mld zł zaległych długów

Rekordzista jest zadłużony na ponad 73 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fantasista/Dreamstime.com)

Kwota zaległych długów Polaków przekroczyła już 8 mld zł. Rekordzista jest zadłużony na ponad 73 mln zł.

Ponad 1,26 mln Polaków zalega ze spłatą zobowiązań ponad 60 dni (o 5 proc. więcej niż sierpniu) - wynika z raportu InfoDług, publikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wynosiła w listopadzie 2008 roku 8,12 mld zł (wobec 7,06 mld zł w sierpniowym raporcie).

Łączna kwota zaległych płatności Polaków
okres Wartość w mld zł
listopad 2007 5,6
luty 2008 6,16
maj 2008 6,74
lipiec 2008 7,06
listopad 2008 8,12

_ źródło: Infomonitor _

W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał o 10 proc. do 6425 złotych. Statystyczny dłużnik to mężczyzna pomiędzy 30 i 39 rokiem życia.

Na całościową kwotę zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. Większość zaległych długów stanowią zobowiązania wobec banków, szczególnie z tytułu wydatków konsumpcyjnych.

W sierpniowym raporcie InfoDług zaległe zadłużenie wynosiło 7,06 miliarda. Analizując sześć kwartalnych edycji raportu warto zwrócić uwagę, że obecnie wzrost zaległego zadłużenia jest dwukrotnie większy niż średniokwartalny wzrost w przeszłości (kiedy wynosił on około 0,5 miliarda).

W ciągu ostatnich 15 miesięcy, odkąd ukazuje się InfoDług, średnie zadłużenie zwiększyło się o 1425 złotych czyli o 28 procent. Obecnie wynosi 6425 zł.

- _ Dynamika wzrostu ogólnego zaległego zadłużenia wyraźnie rośnie w porównaniu z poprzednimi kwartałami. Trudno jednak wyrokować, czy jest to już efekt zawirowań na rynkach finansowych, jakich doświadczamy w ostatnim czasie. Ostateczną odpowiedź na to pytanie dostaniemy w lutym 2009 roku kiedy będzie widoczny w wynikach okres świąteczny _ - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora.

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (łącznie 684 856 czyli 46 procent) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to _ drobni dłużnicy _, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych.

- _ Te wyniki pokazują, że wśród około 5 proc. ogółu Polaków, którzy mają zaległości w spłacaniu zobowiązań, dominują tak zwani drobni dłużnicy. Pamiętajmy jednak, że obecnie nawet niewielkie zadłużenie może wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu pożyczki, kredytu ratalnego czy karty kredytowej. _

_ Można się spodziewać, że Banki, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego będą obecnie jeszcze częściej sprawdzać historię płatniczą klientów i to nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Centralne Ewidencji Dłużników InfoMonitora _ - mówi Mariusz Wyżycki, wiceprezes BIK.

Rekordzistami w zadłużeniu są trzej mieszkańcy województwa mazowieckiego. Lider który _ wisi _ 73,1 mln zł. Dwaj kolejni mają do spłacenia odpowiednio 29,66 mln zł i 10,89 mln złotych.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz