Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifestacja przeciwko paleniu węglem w piecach w Krakowie

0
Podziel się:

Marsz jest apelem, by zarząd małopolski i radni województwa realizowali program ochrony powietrza, który zakłada wprowadzenie pełnego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie do roku 2018.

Manifestacja przeciwko paleniu węglem w piecach w Krakowie
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Ulicami Krakowa przeszła manifestacja przeciwników palenia węglem w piecach. Antysmogowy Marsz Żałobny - to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, który dopuszcza palenie węglem w piecach.

Projekt uchwały jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które - zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski - potrwają do końca października. Pod koniec listopada ostateczną decyzję w sprawie uchwały podejmie sejmik województwa.

Uczestnicy marszu, ubrani w czarne stroje i maski przeciwpyłowe, szli za białą trumną, skandując hasła _ Chcemy powietrza, chcemy oddychać _. Protestujący ruszyli spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, przez ul. Floriańską, do urzędu marszałkowskiego. Tam spotkał się z nimi wicemarszałek Wojciech Kozak, który zapewnił zebranych, że przyjęty w zeszłym tygodniu projekt uchwały nie jest satysfakcjonujący, ale jest krokiem do tego, by polepszyć jakość powietrza w Krakowie.

_ Proszę wierzyć, że uchwała będzie poprawiona _ - zapewnił i dodał, że on sam jest przeciwnikiem palenia węglem, drewnem i olejami ciężkimi.

- _ Wychodzimy na ulicę, by pokazać, że nie zgadzamy się z projektem uchwały, przez który krakowianie przez długie lata nie będą mogli oddychać czystym powietrzem. Propozycja zarządu oznacza, że w krakowskich piecach nadal będzie można palić bez ograniczeń węglem, odpowiedzialnym za smog _ - powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), głównego organizatora akcji.

Marsz jest apelem, by zarząd małopolski i radni województwa realizowali przyjęty pod koniec września program ochrony powietrza, który zakłada wprowadzenie pełnego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie do roku 2018 - dodała.

Zdaniem Małgorzaty Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci, jeśli politycy poprą projekt uchwały w obecnie formie, to wezmą na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie krakowian.

Zgodnie z projektem uchwały, do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej na terenie Krakowa dopuszczono: gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego. Możliwe jest stosowanie także innych paliw stałych (np. węgiel, drewno) w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześc.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego - dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat - przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie kolejny Marsz Niepodległości? Zawiadomienie o Marszu Niepodległości jego organizatorzy złożyli w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Wyzwali ich od morderców. Będzie śledztwo Zawiadomienie o znieważeniu funkcjonariuszy w trakcie manifestacji w Gdańsku złożył w drugiej połowie sierpnia NSZZ pomorskiej policji.
W Rzymie odpowiedzieli wściekłością na biedę Podczas wielotysięcznej manifestacji z udziałem środowisk lewicowych i radykalnych oraz przeciwników polityki oszczędnościowej włoskiego rządu doszło do aktów wandalizmu.
prawo
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)