Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacje w Wenezueli. Ponad 30 ofiar

0
Podziel się:

Demonstrujący domagają m.in. poprawy zaopatrzenia, kontroli inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa na świecie, oraz zdecydowanej walki z przestępczością.

Manifestacje w Wenezueli. Ponad 30 ofiar
(PAP/EPA)
bFgrQZTV

Nie słabną antyrządowe manifestacje w Wenezueli. W stolicy tego kraju Caracas trwają już 40. dzień z rzędu. Demonstrujący domagają m.in. poprawy zaopatrzenia, kontroli inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa na świecie, oraz zdecydowanej walki z przestępczością.

Populistyczny, lewicowy rząd prezydenta Nicolasa Maduro nazywa jednak protesty próbą zamachu stanu, a ich uczestników - _ faszystowskimi ekstremistami _. W niemal codziennych starciach między manifestantami a służbami porządkowymi i uzbrojonymi sympatykami rządu zginęło już ponad 30 osób.

Tylko wczoraj zginęły 3 osoby, z których dwie nie brały w tych manifestacjach bezpośredniego udziału. W San Cristobal na przykład zastrzelono przypadkowego kierowcę, który chciał zawieźć do szpitala studenta pobitego przez prorządową bojówkę. To właśnie te uzbrojone bojówki, zwane w Wenezueli Tupamaros, są odpowiedzialne za zdecydowaną większość przypadków śmierci wśród manifestantów. Działają one właściwie bezkarnie i często w koordynacji ze służbami mundurowymi.

bFgrQZTX

Prezydent Nicolas Maduro nazywa je "awangardą patriotyzmu”, a ich członków uważa za "€œstrażników rewolucji”. Wielokrotnie publicznie wzywał ich do "€œzaprowadzania porządku” i "rozprawienia się” z antyrządowymi manifestantami, często budującymi barykady na ulicach.

Czytaj więcej w Money.pl

bFgrQZUy
KOMENTARZE
(0)