Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcinkiewicz: Mam wystarczające doświadczenie

0
Podziel się:

Nie ustają zarzuty, iż nominacja Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa PKO BP nie spełnia kryteriów formalnych.

Marcinkiewicz: Mam wystarczające doświadczenie
(PAP/Radek Pietruszka)

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz ma zostać prezesem PKO BP. Nie ustają zarzuty, iż jest to nominacja wyłącznie *polityczna. Tymczasem powinna ona spełniać również kryteria formalne. *
Dyskusja w mediach trwa, a opinie polityków i ekspertów na temat tej kandydatury są podzielone. Sam Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w programie "Co z tą Polską" w Polsacie, że w prawie bankowym nie ma żadnego zapisu, według którego osoba będąca w zarządzie banku powinna mieć doświadczenie bankowe.

Były premier nie chciał wprost odpowiedzieć, czy trwają rozmowy dotyczące objęcia przez niego stanowiska prezesa PKO BP. Przekonywał jednak, że ma wystarczające doświadczenie, by zostać prezesem spółki skarbu państwa. Zaznaczył, że przez wiele lat był w komisji finansów publicznych i stałej podkomisji do spraw bankowości, a także pełnił funkcję przewodniczącego komisji skarbu państwa. Zapewnił też, że wszystkie spółki skarbu państwa zna bardzo dobrze.
* "Yes, yes, yes" to za mało*
* *Pytany o kandydaturę Marcinkiewicza na szefa PKO PB, prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Leszek Balcerowicz, będąc gościem tego samego programu powiedział, że w państwie praworządnym są zasady, w tym te dotyczące mianowania prezesów banków m.in. uchwała Komisji Nadzoru Bankowego, która jest prawem wewnętrznym i mówi o kryteriach wyboru prezesów banków. Z uporem też podkreślał warunek dotyczący płynnej znajomości języka angielskiego.

_ "Od kandydata wymaga się stażu w instytucjach finansowych. Ja nie wiem, czy pan Kazimierz Marcinkiewicz spełnia te warunki, czy nie" - powiedział Balcerowicz. _Ekonomista profesor Jan Winiecki uważa, że powierzenie Kazimierzowi Marcinkiewiczowi stanowiska prezesa banku PKO BP będzie nominacją polityczną.

Profesor Winiecki twierdzi, że zasada nominacji politycznych funkcjonowała za rządów SLD i utrzymuje się także w rządzie oficjalnie antykomunistycznym, kierowanym przez Jarosława Kaczyńskiego.

Prawo bankowe zamiast praw fizyki

Szefem innego dużego banku Pekao SA jest także były premier Jan Krzysztof Bielecki. O tym, że jest to inna sytuacja, świadczy fakt, że Bielecki ma doktorat z ekonomii, był adiunktem na Uniwersytecie Gdańskim i przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora wykonawczego w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, ma więc nie tylko teoretyczne wykształcenie ale spore doświadczenie w bankowości międzynarodowej.

Była prezes banku Pekao SA, obecnie posłanka PO, Maria Pasło-Wiśniewska, uważa, że Marcinkiewicz nie ma dostatecznych kwalifikacji, by zostać prezesem PKO BP.

Była prezes Pekao SA podkreśliła, że banki są instytucjami zaufania publicznego, których prezesi byli nominowani przy wykorzystaniu procedury wynikającej z Prawa bankowego. Jednym z najważniejszych wymogów tego prawa, jest posiadanie doświadczenia w kierowaniu instytucjami _ Zdaniem szefa sejmowej komisji śledczej ds. banków Artura Zawiszy (PiS), Marcinkiewicz ma wystarczające kwalifikacje do kierowania dużą instytucją finansową, "bo był bardzo dobrym premierem". _ finansowymi.

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak uważa, że o wyborze prezesa spółki akcyjnej decyduje rada nadzorcza, a pominięcie tego ciała byłoby sprzeczne z zasadami Kodeksu spółek handlowych.

Ekonomista dodał, że na temat samej kandydatury powinny się wypowiedzieć kompetentne organy, np. nadzór bankowy.

Sprawdził się jako menedżer

"Rzeczpospolita" **przytacza opinię Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związków Banków Polskich, który mówi, że Marcinkiewicz sprawdził się jako menedżer. "Ale w trosce o bezpieczeństwo depozytów kandydatom na szefów banków stawia się wyśrubowane wymagania" - mówi Pietraszkiewicz.

Rzecznik Narodowego Banku Polskiego Karol Smoląg podaje, że to, czy kandydat na prezesa banku spełnia wymogi Prawa bankowego i uchwały Komisji Nadzoru Bankowego w sprawie trybu wykonywania nadzoru bankowego, bada Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Następnie decyzję podejmie Komisja Nadzoru Bankowego.

Zgodnie z Prawem bankowym, z wnioskiem do Komisji Nadzoru Bankowego o wyrażenie zgody na powołanie prezesa banku występuje jego rada nadzorcza.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)