Notowania

interwencja nbp
21.12.2011 11:00

Marek Belka przewiduje umocnienie złotego

Marek Belka na posiedzeniu komisji finansów publicznych tłumaczył się z pożyczki dla MFW. Wyjawił też, czy NBP pomoże bankom w kryzysie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Prezes NBP wziął udział w posiedzeniu komisji finansów publicznych. Dotyczy ono założeń polityki pieniężnej na 2012 rok.

aktualizacja 14:00

Działania Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku muszą uwzględnić bardziej uważną obserwację i reakcję na to, co dzieje się na rynkach - uważa prezes NBP. Marek Belka wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, gdzie poinformował posłów, że w 2012 roku zostaną utrzymane dotychczasowe kierunki działań banku. Podkreślił jednak, że konieczna jest większa uwaga na to, co dzieje się na rynku i co może wpływać na sytuację gospodarczą

Marek Belka powiedział, że jego zdaniem złoty jest skazany na umocnienie, ponieważ jest w obecnej chwili niedoceniany. - _ Raczej będzie się umacniał, niż osłabiał. Proszę mnie jednak nie pytać, kiedy to nastąpi - stwierdził. _
Złoty ma potencjał do umocnienia, ale w razie potrzeby Narodowy Bank Polski jest gotowy do reakcji na rynku walutowym - zapowiada prezes Narodowego Banku Polskiego. O sytuacji na rynku walutowym Marek Belka mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych, gdzie przedstawiał założenia polityki pieniężnej na 2012 rok.
Prezes NBP podkreślił, że pomimo osłabienia kursu złotego można mówić o jego stabilizacji, co wynika z niedawnych interwencji banku centralnego.
_ Odpowiadając na pytania, dotyczące polskiej pożyczki dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Marek Belka powiedział: NBP nie może finansować polskiego długu, ale zagraniczny może - to lokowanie rezerw. _

Wczoraj podczas telekonferencji unijnych ministrów finansów kraje strefy euro zobowiązały się przekazać MFW 150 miliardów euro. Kraje objęte międzynarodową pomocą bądź spłacające wcześniejsze pożyczki - takie jak Węgry, Rumunia oraz Portugalia, Irlandia i Grecja - nie dołożą się do pomocy.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Chęć pożyczenia pieniędzy MFW wyraziły cztery kraje spoza strefy euro: Polska, Czechy, Dania i Szwecja. Z kolei Wielka Brytania ogłosi decyzję w tej sprawie na początku przyszłego roku w ramach grupy G20. Pieniądze, które Polska pożyczy MFW, będą pochodziły z rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego.
Decyzja o udziale Polski w dwustronnych pożyczkach dla MFW jest decyzją polityczną, wynikającą z pewnej strategii naszej obecności w UE - uważa prezes NBP Marek Belka. Powiedział, że licząc nasz udział w MFW, to na Polskę przypadałoby około 6,2 mld euro.

_ - NBP nie decyduje o strategii politycznej. Naszą rolą jest ocenić, czy realizacja tego zamierzenia naraża polską gospodarkę na jakieś niebezpieczeństwa. Rolą NBP jest określenie, czy udział w pożyczkach byłby zagrożeniem dla stabilności polskiej gospodarki _ - powiedział Belka w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów.

Dodał, że NBP rozpatruje m.in. ryzyko kredytowe, czy pożyczka nie naraziłaby na szwank naszych rezerw walutowych._ - Dla mnie najważniejsze jest, że jeżeli ma to być jakakolwiek pożyczka, to musi być to pożyczka bezpośrednio do MFW _ - podkreślił.

Prezes NBP odniósł się również do problemów płynności światowych banków. Stwierdził, że jeżeli będzie taka konieczność, NBP udzieli pomocy.

- _ Zagraniczni właściciele banków polskich banków są w kłopotach, niektóre na skraju bankructwa. Jestem za pomocą dla banków, za pakietami rachunkowymi. Jednak trzeba pomóc bankom, ale nie właścicielowi, ale ludziom którzy posiadają tam depozyty _ - tłumaczył Belka.

Marek Belka poinformował też, że w tej chwili w Polsce nie obserwuje się banki spekulacyjnej na spółkach giełdowych.

Prezes NBP bardzo rzadko bierze udział w posiedzeniach komisji finansów publicznych. Co roku prezentuje jej natomiast sprawozdania z realizacji polityki pieniężnej.

O kursie złotego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;w;przyszlym;roku;wzrost;mozliwe;4;proc;wzrostu;pkb,251,0,992251.html) Pawlak zadowolony z osłabienia złotego Zdaniem wicepremiera, założenia budżetowe wzrostu gospodarczego są _ dość asekuracyjne _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t197814.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/zloty;coraz;slabszy;premier;zachecil;do;spekulacji,85,0,989781.html) Złoty coraz słabszy. Premier zachęcił do spekulacji? Kurs polskiej waluty budzi niepokój. Analitycy krytykują wypowiedź Donalda Tuska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t91281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/masz;kredyt;zobacz;ile;kosztuja;cie;drogie;waluty,161,0,989089.html) Dramat kredytobiorców. Spłacają, a dług rośnie Osłabienie złotego uderzyło posiadaczy kredytów. Rosną raty w euro czy franku i koszty ubezpieczeń.
Tagi: interwencja nbp, marek belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz