Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marek Belka przewodniczącym Inicjatywy Wiedeńskiej 2.0

0
Podziel się:

Do jego zadań będzie należało ustalanie porządku obrad i przewodniczenie im.

Marek Belka przewodniczącym Inicjatywy Wiedeńskiej 2.0
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Prezes NBP Marek Belka został przewodniczącym komitetu sterującego drugiej Inicjatywy Wiedeńskiej (Wiedeń 2.0) - potwierdził główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Erik Bergloef.

Do jego zadań będzie należało ustalanie porządku obrad i przewodniczenie im. Wypowiadając się w Londynie na seminarium EBOiR-u zorganizowanym w ramach dorocznych obrad banku, Belka mówił o _ wysokiej asymetrii interesów _ między zachodnimi grupami bankowymi, działającymi w nowych państwach UE a tymi krajami w kontekście obecnego kryzysu w eurostrefie i problemów zachodnioeuropejskich banków.

Ostrzegł, że _ fiasko rozwiązania trudności w duchu współpracy i zrozumienia może zagrozić integracji sektora finansowego UE . - Wiedeń 2.0 to próba wyprzedzającego złagodzenia takich napięć w stosunkach banków zachodnioeuropejskich i rynków rozwijających się, w których działają _ - dodał.

_ - Musimy też przyjrzeć się konsekwencjom Bazylei III (globalnej regulacji rezerw kapitałowych banków, testów odpornościowych i ryzyka płynności), by niektóre proponowane rozwiązania nie miały niewspółmiernie dużego wpływu na ekspansję kredytu na rynkach wschodzących, nie tylko w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, ale także poza nim _ - podkreślił.

Prezes NBP zaznaczył, że nie jest przeciwny zmniejszeniu zadłużenia banków zachodnich (tzw. delewarowaniu), będącemu jednym z powodów obecnego kryzysu w eurostrefie, ale przestrzega przed _ złym delewarowaniem _, czyli zmniejszeniem dźwigni długu w sposób nieprzemyślany, który wyrządziłby szkodę systemowi finansowemu rynków wschodzących, do których zaliczana jest Polska.

Pierwsza Inicjatywa Wiedeńska ze stycznia 2009 r. miała na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której banki zachodnie wycofałyby się z rynków wschodzących w państwach postkomunistycznych w okresie recesji 2008-09. Tworzyła ramy do koordynowania działań antykryzysowych w sektorze finansowym.

W jej prace zaangażowały się m. in. MFW, Europejski Bank Inwestycyjny, EBOiR oraz Bank Światowy, a w charakterze obserwatora Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny. Inicjatywa zrzesza też największe grupy bankowe aktywne w regionie działania EBOiR-u oraz władze regulacyjne. W roku 2009 MFW i UE zapewniły, że przeznaczą 24,5 mld euro na wsparcie dla państw Europy Centralnej i Wschodniej. Naciskały też na banki komercyjne, aby nie zmniejszały zaangażowania w regionie.

Obecnie zagrożeniem dla regionu jest zmniejszanie ogólnego poziomu zadłużenia przez zachodnie banki. Recesja w Europie Zachodniej oraz trudności banków wymagających dokapitalizowania grozi tym, że nie będą mogły wesprzeć finansowo swoich filii na europejskich rynkach wschodzących w sytuacji, gdyby go potrzebowały.

Niebezpieczeństwo to sygnalizował ostatnio prezes EBOiR-u Thomas Mirow: _ Firmy i konsumenci na europejskich rynkach wschodzących uzależnili się od niewielkiej liczby dużych zachodnioeuropejskich banków, które stały się dla nich źródłem finansowania wydatków, obecnie zaś banki te same mają trudności w zgromadzeniu kapitału i w mniejszym zakresie udostępniają go swym filiom _ - powiedział.

Międzynarodowa regulacja Bazylea III zaostrzyła wymogi dotyczące bankowych rezerw, co oznacza, że wiele z nich musi zgromadzić dodatkowy kapitał. Łączny niedobór z tego powodu szacuje się na ok. 115 mld euro.

Ponieważ banki mają mniejsze możliwości finansowania się na rynku międzybankowym, a zadłużone rządy m. in. w Irlandii, Belgii, Hiszpanii i we Włoszech nie mogą im przyjść z pomocą, zachodzi ryzyko, że mogą sprzedać niektóre aktywa w Europie Centralnej i Wschodniej.

Taka sytuacja wystąpiła w Polsce: irlandzki AIB sprzedał jeden z najlepiej zarządzanych banków BZ WBK, a belgijski KBC sprzedał Kredyt Bank.

Czytaj więcej w Money.pl
Marek Belka. Ekonomista z politycznym zacięciem Zasłynął wprowadzeniem podatku Belki. Był premierem IV kadencji sejmu. A teraz zasiada na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zobacz w jakich okolicznościach osiągnął taką pozycje.
Ważą się losy byłego premiera. Wygra? Wśród pięciu kandydatów na szefa europejskiego banku jest Jan Krzysztof Bielecki.
Belka: To nie zagraża stabilności Polski _ W tym roku spodziewamy się pewnego osłabienia koniunktury, ale niczego takiego, co byłoby podobne do recesji _ - oświadczył prezes NBP.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)