Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mario Monti nowym premierem Włoch

0
Podziel się:

To 68-letniemu ekonomiście powierzono misję tworzenia rządu. Od momentu otwarcia giełdy liczyć się będzie każda godzina.

Mario Monti nowym premierem Włoch
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano powierzył misję utworzenia nowego rządu ekonomiście Mario Montiemu. Nastąpiło to niecałą dobę po ustąpieniu Silvio Berlusconiego, który zmuszony został do tego po tym, jak w ubiegłym tygodniu okazało się, że jego rząd nie dysponuje już większością w parlamencie.

Nazwisko 68-letniego profesora Mario Montiego od kilku tygodni wymieniane było w dyskusjach na temat konieczności zmiany gabinetu Silvio Berlusconiego, który nie był w stanie zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Najwięcej zwolenników miało utworzenie rządu ocalenia narodowego na czele właśnie ze znanym ekonomistą.

Opcję tę podzielał od początku szef państwa, który mianował Montiego dożywotnim senatorem - za zasługi dla republiki - i tym samym doprowadził do przyspieszenia zmiany rządzącej ekipy. Po dymisji Berlusconiego prezydent przeprowadził konsultacje z partiami, reprezentowanymi w parlamencie. Po nich podjął decyzję o powierzeniu misji utworzenia nowego rządu Mario Montiemu.

Choć wszystkie siły - poza Ligą Północną - popierają to rozwiązanie, pojawiły się różnice dotyczące szczegółów. Opozycyjna partia demokratyczna chce, aby rząd Montiego zajął się nie tylko wyprowadzeniem kraju z kryzysu, ale doprowadził m. in. do zmiany ordynacji wyborczej i pozostał do końca kadencji w 2013 roku, natomiast partia Lud Wolności Berlusconiego domaga się, aby jego programem była wyłącznie realizacja zobowiązań, jakie były premier zaciągnął 26 października w Brukseli.

Rozbieżność stanowisk może opóźnić powołanie nowego rządu w sytuacji, gdy od momentu otwarcia giełdy liczyć się będzie każda godzina.

Więcej na temat dymisji Berlusconiego w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t83820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kryzys;rzadowy;we;wloszech;a;berlusconi;jest;z;siebie;dumny,61,0,965693.html) Kryzys rządowy we Włoszech. A Berlusconi jest z siebie dumny Były premier nie zamierza żegnać się z polityką - twierdzą obserwatorzy wydarzeń w Rzymie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t190261.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nocne;oblezenie;rezydencji;premiera;fiesta;na;ulicach;rzymu,183,0,965559.html) Rzym świętuje odejście Berlusconiego Włosi odwrócili się od Silvio Berlusconiego. Zobacz, jak go pożegnali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t113222.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dymisja;silvio;berlusconiego;radosc;jak;po;mundialu,129,0,965505.html) Tak nie odchodził żaden premier. Radość jak po Mundialu Ludzie śpiewają i dziękują prezydentowi Giorgio Napolitano za rozwiązanie rządowego kryzysu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)