Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys strefy euro
17.11.2011 15:19

Mario Monti wygłosił swoje expose

Rząd uznaje, że narodził się, by zmierzyć się, w duchu konstruktywnym i jedności, z sytuacją poważnego kryzysu - [powiedział Mario Monti.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowy premier Włoch Mario Monti oświadczył dzisiaj w Senacie, że utworzył _ rząd narodowego zaangażowania _, którego zadaniem jest przezwyciężenie kryzysu. Przedstawiając założenia swej polityki zapowiedział rygor finansowy i sprawiedliwość społeczną.

W 52-minutowym expose, poprzedzającym wieczorne głosowanie nad wotum zaufania w izbie wyższej parlamentu, szef rządu powiedział: _ - Rząd uznaje, że narodził się, by zmierzyć się, w duchu konstruktywnym i jedności, z sytuacją poważnego kryzysu _.

_ - Chciałbym użyć tego określenia: rząd narodowego zaangażowania. To oznacza wzięcie na siebie zadania umocnienia relacji obywatelskich i instytucjonalnych opierając je na poczuciu państwa _ - stwierdził włoski premier.

_ - Moja misja nie jest łatwiejsza _ - przyznał szef rządu. Jego zdaniem _ wiarygodność Włoch jest fundamentalnym wyzwaniem . - Europa przeżywa najtrudniejsze chwile od czasów drugiej wojny światowej _ - podkreślił Mario Monti.

_ - Postrzegam moją służbę nie z wyniosłością kogoś, kto uważa się za eksperta, który chce udowodnić swą wyższość nad polityką. Mam nadzieję, że rząd będzie mógł przyczynić się, w duchu poszanowania, do większego pojednania obywateli i instytucji, obywateli i polityki _ - wyjaśnił premier Włoch.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest przezwyciężenie negatywnego wizerunku kraju jako _ słabego ogniwa _ w Unii Europejskiej. _ - W przeciwnym razie grozi nam to, że staniemy się wzorem dla tych, którzy nie chcą silnych Włoch _ - ostrzegł.

_ - Przyszłość euro zależy także od tego, co Włochy uczynią w najbliższych tygodniach _ - oświadczył Mario Monti kładąc następnie nacisk na słowo _ także _ i dodając: _ nie tylko _.

_ - Koniec euro zniszczyłby wspólny rynek _ - stwierdził premier. Jego zdaniem obecny kryzys jest także odbiciem _ defektów w zarządzaniu _ w Unii. Zapewnił zarazem: _ Nie postrzegamy zobowiązań europejskich jako narzucenia. Nie ma +ich+ i +nas+. To my jesteśmy Europą _.

Jednocześnie zaznaczył, że to nie Unia pokazała Włochom, co mają robić na rzecz większego wzrostu gospodarczego i przypomniał, że od dawna wskazują to włoskie badania wymieniające wszystkie słabe punkty gospodarki kraju.

Czytaj w Money.pl

W opinii Mario Montiego wyrzeczenia, jakie są konieczne w obecnej sytuacji, powinny być równe._ - Im większa będzie sprawiedliwość w ich rozłożeniu, tym bardziej kroki będą do zaakceptowania _ - stwierdził nowy premier odnosząc się do polityki antykryzysowej. I zaznaczył: _ Wobec wyrzeczeń, o jakie zostaną poproszeni obywatele, nieuchronna jest interwencja w sprawie kosztów _ polityki.

Przypominając o tym, że obecny kryzys jest międzynarodowy przestrzegł zarazem przed jego _ demonizowaniem _. Prezes Rady Ministrów powiedział - _ Przesadną ambicją byłoby twierdzenie, że można rozwiązać w krótkim czasie wszystkie problemy, które mają głębokie przyczyny _.

W expose Mario Montiego znalazla się także zapowiedź rewizji wydatków Rady Ministrów, cięcia w nakładach na lokalne urzędy, zaostrzenie walki z oszustwami podatkowymi oraz uporządkowanie systemu podziału administracyjnego na liczne prowincje, reforma rynku pracy, wspieranie zatrudnienia młodzieży oraz kobiet. Premier mówił też o potrzebie uchylenia wielu zabezpieczeń społecznych, chroniących według niego niesłusznie niektóre grupy pracowników kosztem innych, zwłaszcza młodych, nie mających etatu.

W opinii Montiego konieczne są działania na rzecz tworzenia nowych firm, poprawa wydajności służb publicznych, a także podniesienie poziomu edukacji, który - jak przypomniał - jest obecnie poniżej europejskiej średniej.

_ - Możliwe jest wspólne wyzwolenie kraju _ - oświadczył szef utworzonego wczoraj rządu. Po kolejnych brawach w trakcie expose Mario Monti poprosił senatorów - _ Słuchajcie, a nie oklaskujcie _.

Głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu odbędzie się w Senacie dzisiaj około 20.30, a w Izbie Deputowanych - w dzisiaj po południu.

Czytaj o nowym premierze Włoch w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t190318.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tak;wyglada;nowy;rzad;wloch,67,0,968003.html) To oni będą rządzić we Włoszech Resortem kultury pokieruje rektor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie. Poznaj innych ministrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t190319.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/monti;pociagnal;wall;street;w;gore,237,0,967405.html) To on zdecydował o nastrojach inwestorów Nowy włoski premier daje nadzieję na rozwiązanie włoskiego kryzysu. Czyżby inwestorzy zaczęli w to wierzyć?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t190286.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/monti;zapowiada;szybkie;powolanie;nowego;rzadu,206,0,967374.html) Właśnie decydują się losy włoskiego rządu Wczoraj i dzisiaj Mario Monti prowadził konsultacje w sprawie powołania gabinetu.
Tagi: kryzys strefy euro, mario monti, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz