Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marsz niepodległości w Warszawie. Polscy politycy: "To barbarzyństwo"

0
Podziel się:

- Totalny brak odpowiedzialności, barbarzyństwo - tak Janusz Piechociński określa naruszenie immunitetu rosyjskiej ambasady przez uczestników Marszu Niepodległości. Zdaniem Wandy Nowickiej, zawiódł rząd.

Marsz niepodległości w Warszawie. Polscy politycy: "To barbarzyństwo"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJYejNN

- _ Totalny brak odpowiedzialności, barbarzyństwo _ - tak Janusz Piechociński określa naruszenie immunitetu rosyjskiej ambasady przez uczestników Marszu Niepodległości. Zdaniem Wandy Nowickiej, zawiódł rząd. - _ Jak ja słyszę premiera, który mówi, że mu smutno, to to jest żałosne _ - podkreśla.

aktualizacja: 09:32

Wczorajsze wydarzenia ponownie otworzą dyskusję na temat zaostrzenia prawa dotyczącego zgromadzeń - uważa wicepremier i szef PSL.

bEJYejNP

- _ Wśród organizatorów i inicjatorów tego typu marszów brakuje odpowiedzialności. Nie tylko za to, co zrobią nieliczni w wielkim tłumie. Bo nawet dzieląc proporcje widać, że było 2 tysiące radykalnych manifestantów i 48 tysięcy dobrych manifestantów, to naruszenie immunitetu ambasady, palenie flag, co zdarza się nie tylko w polskiej rzeczywistości, jest barbarzyństwem _ - mówi wicepremier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO:

Uczestnicy wczorajszego Marszu Niepodległości w Warszawie obrzucili ambasadę Rosji petardami i racami. Spłonęła budka strażnicza. W kierunku policjantów, którzy zablokowali potem wejście do placówki, poleciały kamienie.

Po burdach towarzyszących zorganizowanemu przez środowiska narodowe marszowi, zatrzymano 72 osoby. Policja zapowiada kolejne zatrzymania.

bEJYejNV

Policja nieskuteczna?

W związku z wczorajszymi wydarzeniami, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka rozczarowana jest nieskutecznością policji. Jej zdaniem rząd i służby porządkowe odpuściły sobie ochronę Marszu Niepodległości.

Pani marszałek obawia się, że burdy na ulicach i przed ambasadą rosyjską zniechęcą zagranicznych gości do odwiedzania naszego kraju i do organizacji u nas jakichkolwiek imprez.

- _ Kompletna bezradność. Jak ja słyszę premiera, który mówi, że mu przykro, no to przecież to brzmi żałośnie. To jest wycofanie ze swoich obowiązków i uznanie, no trudno, tak być musi _ - mówi Nowicka.

bEJYejNW

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WANDY NOWICKIEJ:

Według Wandy Nowickiej przed następnym świętem tego typu należy powołać specjalny sztab, który opracuje sposób reakcji na podobne wydarzenia.

Niezależnie od tego władze muszą zacząć dostrzegać budzący się w Polsce nacjonalizm i odpowiednio reagować. Wanda Nowicka obawia się, że sprawcy wczorajszych awantur nie poniosą za nie należytej odpowiedzialności.

- _ Zostaną spisani, wypuszczeni, potem będą jakieś procesy, które nic nie dadzą, może jakieś kary finansowe, które opłacą organizatorzy i tyle, bo to jest wliczone w koszta organizacji przedsięwzięcia _ - mówi wicemarszałek Sejmu.

bEJYejNX

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WANDY NOWICKIEJ:

Pani wicemarszałek zwróciła uwagę, że takie postępowanie kłóci się z ostrą reakcją polskiego prawa na działania Piotra Ikonowicza, który trafił do aresztu za obronę osób, wysiedlanych z mieszkania na bruk.

Kalisz wie, co powinna robić policja

Profesjonalnie, ale z kilkoma błędami - tak pracę policji przy wczorajszym Marszu Niepodległości w Warszawie ocenia Ryszard Kalisz. Były szef MSW, a dziś poseł mówił, że funkcjonariusze nie zabezpieczyli kilku newralgicznych punktów.

- _ Niezależnie od tego, że organizatorzy przejęli odpowiedzialność za bezpieczeństwo, to policja powinna ochraniać miejsca wrażliwe _ - podkreślił Ryszard Kalisz.

bEJYejNY

Tymi miejscami okazały się wczoraj zaatakowany squat w centrum miasta, Plac Zbawiciela z tęczą, która została spalona oraz zamieszki pod ambasadą rosyjską. Według Kalisza, obecne szefostwo MSW powinno wyciągnąć wnioski z wczorajszych wydarzeń.

-_ Nie można wierzyć ludziom co do zapewnienia bezpieczeństwa, kiedy co roku tego rodzaju sytuacje podczas marszów niepodległości się powtarzają. Także myślę, że pan minister Jabłoński i Sienkiewicz powinien to przemyśleć, bo jednak te działania prewencyjne powinny być bardziej przygotowane i potrzeba nieco więcej wyobraźni przy wydarzeniach, gdzie mogą nastąpić nieprzewidziane sytuacje _- podkreśla poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RYSZARDA KALISZA:

Ryszard Kalisz podkreśla, że nie ma potrzeby zaostrzania przepisów dotyczących zgromadzeń i wprowadzenie zakazu zasłaniania twarzy. Zaznacza, że demonstrowanie swoich poglądów jest bardzo wielką wartością i nie każdy chce ujawnić - z różnych względów - swoją tożsamość w trakcie manifestacji. Po burdach towarzyszących zorganizowanemu przez środowiska narodowe marszowi, zatrzymano 72 osoby. Policja zapowiada kolejne zatrzymania.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski nacjonalizm gorszy niż rosyjski - _ Wydarzenia w Warszawie dowiodły, że nacjonalizm w niektórych krajach Unii Europejskiej jest silniejszy niż w Rosji _- oświadczył przewodniczący Aleksiej Puszkow.
Marsz Niepodległości to bardzo udana impreza Incydenty, o których donoszą media, nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi uczestnikami marszu?
Marsz Niepodległości nielegalny. 72 zatrzymanych, 12 policjantów rannych - To przestępstwo, obciach, a nie patriotyzm - mówi o marszu Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji.
Marsz antyfaszystowski. 1000 osób przeszło ulicami stolicy Do manifestacji organizowanej przez koalicję Razem Przeciwko Nacjonalizmowi przyłączyły się m.in. OPZZ.
bEJYejOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)