Notowania

Ewa Kopacz
26.01.2013 17:45

Marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym rosyjskiej Dumy

Między innymi to było tematem rozmów Ewy Kopacz z przewodniczącym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiejem Naryszkinem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Rozwój stosunków polsko-rosyjskich, kontakty gospodarcze, sprawy małego ruchu granicznego oraz kwestia zwrotu wraku samolotu były tematem rozmów marszałek Sejmu Ewy Kopacz z przewodniczącym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiejem Naryszkinem.

Szef niższej izby parlamentu Federacji Rosyjskiej przebywa w Polsce w związku z otwarciem nowej rosyjskiej wystawy narodowej na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w 68. rocznicę wyzwolenia obozu - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Wcześniej Siergieja Naryszkina przyjął prezydent Bronisław Komorowski. Według komunikatu Kancelarii Sejmu marszałek Kopacz, poruszając kwestię polsko-rosyjskich kontaktów gospodarczych i handlowych, wyraziła nadzieję, że członkostwo Rosji w WTO przyczyni się do wzmocnienia relacji gospodarczych między obydwoma krajami.

Rozmawiano także o wdrażaniu polsko-rosyjskiej umowy o zasadach małego ruchu granicznego, która weszła w życie w lipcu 2012 r. oraz o polityce wizowej wobec wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej, m.in. o ułatwieniach w tym zakresie i o perspektywie zniesienia obowiązku wizowego. Kopacz i Naryszkin wyrazili zadowolenie z dotychczasowego funkcjonowania umowy - czytamy w komunikacie biura prasowego Kancelarii Sejmu.

Politycy poruszyli również temat dotyczący zwrotu wraku samolotu Tu-154M oraz realizacji wniosków o pomoc prawną w związku z katastrofą smoleńską. Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że otwarcie polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku powinno przyczynić się do rozwoju współpracy z władzami guberni smoleńskiej.

Kopacz - napisano w komunikacie - podkreśliła, że Polska i Rosja powinny razem budować pamięć historyczną o tragedii II wojny światowej. Politycy zgodzili się, że dla relacji dwustronnych istotny jest polsko-rosyjski dialog międzyrządowy, prowadzony m.in. przez Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej czy Grupę ds. Trudnych.

Podczas spotkania mówiono ponadto o możliwości wielopłaszczyznowego współdziałania obu krajów, wynikające z działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Marszałek Sejmu nawiązała do działania Centrum na rzecz wymiany młodzieży i programów historycznych. Zwróciła też uwagę na rozpoczęcie prac przez rosyjską instytucję, będącą odpowiednikiem polskiego Centrum.

Marszałek Sejmu i przewodniczący Dumy omówili również kwestie rozwoju współpracy między parlamentami obu krajów.

W spotkaniu wzięli udział: wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Daniel Rotfeld wraz ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe informacje o katastrofie Tupolewa Zarówno władze rosyjskie jak i firma Red Wings, do której należał samolot, obiecały wsparcie finansowe rodzinom ofiar oraz rannym
Wrak Tupolewa wróci wreszcie do Polski? - _ Dziękuję Catherine Ashton za podniesienie potrzeby zwrotu wraku Tu-154M Polsce _ - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski.
Co z wrakiem Tupolewa? Ashton pomogła? Szefowa unijnej dyplomacji poruszyła ten temat z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych. Co z tego wynikło?
Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz