Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marszałek Senatu przybył do Rosji na Forum Regionów

0
Podziel się:

W Forach udział biorą przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych Polski i Rosji na poziomie regionów.

Marszałek Senatu przybył do Rosji na Forum Regionów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeGrwtN

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął przed południem trzydniową wizytę w Rosji, gdzie wraz z delegacją samorządową weźmie udział w Niżnym Nowogrodzie w V Forum Regionów Polska-Rosja. Forum poświęcone jest współpracy kulturalnej i naukowej.

Forum odbywać się będzie pod patronatem marszałka polskiego Senatu i przewodniczącej Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Walentiny Matwijenko. Uczestniczyć w nim mają senatorowie, deputowani Rady Federacji, przedstawiciele regionów Federacji Rosyjskiej i polskich województw, a także miast i gmin.

Borusewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że współpraca kulturalna i naukowa na szczeblu samorządowym między Polską i Rosją jest bardzo pożądana i oczekiwana. _ Polskie województwa mają w swoich strukturach teatry, muzea, opery, a rosyjska kultura jest na najwyższym poziomie. Jest więc o czym rozmawiać _ - powiedział. Podkreślił, że _ to właśnie samorządy są podstawą demokracji, gdyż m.in. sprzyjają gospodarności i przedsiębiorczości, ucząc obywateli odpowiedzialności za swój kraj _.

bFeGrwtP

Z kolei w ocenie Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i przewodniczącego Związku Województw RP, Forum Regionów Polska-Rosja jest bardzo ważnym, cyklicznym spotkaniem, podczas którego obie strony mogą się wymieniać doświadczeniami w interesujących je tematach, a przede wszystkim prowadzą do budowy wzajemnego zaufania.

W ocenie eksperta PISM Jarosława Ćwiek-Karpowicza, polskie samorządy aktywnie zabiegają o współpracę z regionami w Rosji, walcząc z coraz lepszym rezultatem o tamtejszy rynek. Według niego, takie inicjatywy jak Forum Regionów to _ dobra płaszczyzna _ do pogłębienia współpracy.

Przy okazji V Forum Regionów w Niżnym Nowogrodzie Borusewicz i Matwijenko wezmą udział w otwarciu 6. Festiwalu Filmów Polskich _ Wisła _, który już po raz trzeci, w krótkiej historii tego przeglądu, będzie gościł w tym rosyjskim mieście.

Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska podkreśliła, że po sukcesie moskiewskiej edycji Festiwalu _ Wisła _, rozpoczyna on swoją podróż po Rosji. Najnowsze polskie filmy od 2 do 9 czerwca pokazywane będą w kinie _ Dom architekta _.

bFeGrwtV

Jak dodała, zarówno festiwal _ Wisła _, jak i jego odpowiednik w Polsce - Festiwal Filmów Rosyjskich _ Sputnik _ będą przedmiotem rozmów podczas trzydniowego Forum Regionów.

_ To są dwa bardzo duże projekty łączące nasze narody i powinny być one bardzo zauważone w 2015 roku, kiedy to zarówno w Rosji będzie odbywał się Rok Polski, jak i Polsce Rok Rosyjski _ - powiedziała Skulska.

Borusewicz i Matwijenko w niedzielę wręczą także coroczną nagrodę _ Ku spotkaniu _ - _ za działalność na rzecz zbliżenia obu narodów . Nagrodę stanowi rzeźba włoskiego grafika, malarza i rzeźbiarza Enrico Muscetra _ Trzy Anioły _ ( Tre Angeli) _, przyznawana od roku 2011 za całokształt lub za szczególne osiągnięcia w zakresie działalności artystycznej, a także za inicjatywy o charakterze politycznym, które sprzyjają _ trwałej i przejrzystej współpracy obu narodów, opartej na poszanowaniu i zaufaniu _.

Pierwsze Forum Regionów Polski i Rosji odbyło się we wrześniu 2009 roku w Moskwie. Celem Forum jest nawiązanie osobistych kontaktów, szukanie możliwości bezpośredniej współpracy pomiędzy władzami samorządowymi regionów Polski i Rosji oraz wymiana doświadczeń. W ramach tych cyklicznych spotkań prezentowane są uwarunkowania prawne i organizacyjne, możliwości i atuty poszczególnych jednostek, ciekawe rozwiązania problemów regionalnych.

bFeGrwtW

W Forach udział biorą przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych Polski i Rosji na poziomie regionów: polskich województw i podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto płaszczyzna współpracy z Rosją Niektóre sektory_ wydają się atrakcyjne dla władz Rosji, które nie stawiają polskim firmom nadzwyczajnych barier. Pytanie pozostaje, na ile regiony będą chciały współpracować? _
Szykując olimpiadę ukradli 50 miliardów Według autorów raportu - prawie połowa tej kwoty trafiła na prywatne konta biznesmenów, urzędników i polityków.
Olimpiada korupcją stoi. Szokujący raport Igrzyska w 2014 roku będą najdroższymi w historii olimpiady, bo kosztować będą aż 50 miliardów dolarów. Według autorów raportu, ponad połowa tej kwoty trafiła na prywatne konta biznesmenów, urzędników i polityków.
bFeGrwuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)