Fregaty rakietowe

Dwie służące w naszej flocie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to prezent od Stanów Zjednoczonych. Zanim trafiły do Polski pływały w US Navy.

ORP Gen. K. Pułaski to dawny USS Clark, a ORP Gen. T. Kościuszko zwany był USS Wadsworth. Polską banderę na Pułaskim podniesiono 15 marca 2000 r., a na Kościuszce 28 czerwca 2002 r.

Okręty są sukcesywnie remontowane i modernizowane. W służbie zostaną minimum do 2025 r. Z powodu wieku ich eksploatacja jest stosunkowo kosztowna.

Uzbrojone są w rakiety Standard i Harpoon odpalane z wyrzutni Mk 13, armatę OTO Melara Mk 75, zestaw Mk 15 Vulcan Phalanx, dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32. Bazują na nich dwa śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Mashka Marcheva
2018-07-14 16:01
To jak to jest? Czołgi mamy muzealne. Marynarki wojennej nie mamy. Samoloty mamy stare i za mało. To co mamy?
Mieliśmy Macierewicza. Wielki człowiek. Ale żeby było wojsko, żaden wielki człowiek nie wystarczy, Musi być apolityczna struktura i uzbrojenie itd. My mamy w rodzinie, tam w USA, prawdziwego admirała, więc ja się nasłuchałam co to jest Navy i jak się o takie cacko dba. Trump jest dzikus, maczo i goryl, ale wie, że bez kasy wojsko jest bez broni. A bez broni to myśmy już Powstania wygrywali. Szczególnie wygraliśmy to Powstanie Warszawskie. Ludzie wy się opamiętajcie, zmieńcie rząd, bo jak będzie źle, to ja mam paszport amerykański, a Wy dowód osobisty i Pana Morawieckiego
Piotr
2018-07-11 12:41
Pisowcy chwala się,że 2% osiąganych przychodów budżetu państwa wydaja na armię,na co?????brakuje okretów,samolotów,śmigłowców,czołgów.Na co wydali te pieniądze?konkrety,co kupili i ile??Pisowska propaganda jak za czasów PRL kłamie,PiS to PRL-bis.
tadek
2018-07-08 10:43
Bałtyk to bajoro, nam są potrzebne nowoczesne jednostki rakietowe (rakiety i radary można zamontować i na starej skorupie) i mobilne baterie lądowe. Okręty podwodne - dwa dla utrzymania potencjału szkoleniowego. Już w '39 nie walczyły bo ryzyko zatopienia było zbyt duże. To były pieniądze wyrzucone w błoto a potrzeby armii lądowej i lotnictwa były ogromne.
Pokaż wszystkie komentarze (64)