Notowania

wojna w palestynie
11.07.2014 06:27

Masakra Palestyńczyków w Izraelu. Obama...

Prezydent USA zaproponował pomoc w negocjacjach mających doprowadzić do rozejmu między Izraelem i palestyńskim Hamasem. Ostrzegł przed...

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Liczba zabitych w izraelskich nalotach w Strefie Gazy wzrosła do 100 osób. Czwartek był najbardziej krwawym dniem od czasu rozpoczęcia przez Izrael operacji _ Obronny Brzeg, _a wymiana ognia wciąż narasta. Prezydent USA Barack Obama zaproponował pomoc w negocjacjach mających doprowadzić do rozejmu między Izraelem i palestyńskim Hamasem. Ostrzegł przed dalszą eskalacją konfliktu.

Aktualizacja: 12:30.

Już prawie sto osób zginęło od początku najnowszych nalotów Izraela na Strefę Gazy. Od wtorku izraelska armia prowadzi operację „Obronny Brzeg", która jest odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał rakietowy terenów Izraela przez palestyński Hamas. Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy 50 celów Hamasu w Gazie. Tylko w nocy w nalotach zginęło 8 osób, a od początku operacji co najmniej 98. „Siedzieliśmy w domu. Izraelska armia zadzwoniła do nas, ostrzegając, że będzie atak. Mieliśmy tylko minutę na ucieczkę. Ale dzięki Bogu, żyjemy" - mówił jeden z Palestyńczyków.

Liczbę rannych w Gazie szacuje się niemal na pół tysiąca. Część z nich przetransportowano na leczenie do Egiptu, ale według informacji lokalnych mediów, w ostatnich godzinach egipskie władze znów zamknęły dla Palestyńczyków przejście graniczne w Rafah.

W odpowiedzi islamiści z Hamasu nie przestają ostrzeliwać terenu Izraela. Rano jedna z rakiet trafiła w stację benzynową w Ashdod i poważnie raniła jedną osobę. Dzisiaj rakiety poleciały też na Tel Awiw i tamtejsze międzynarodowe lotnisko, ale zostały strącone przez izraelski system Żelazna Kopuła.

Panikę na północy Izraela wywołały też dwa pociski wystrzelone z południowego Libanu, gdzie kontrolę sprawuje radykalny Hezbollah. Rakiety spadły na niezamieszkały teren, a sprawcą ostrzału prawdopodobnie nie jest Hezbollah, ale niewielka grupa ekstremistów.

Bilans wojny po stronie izraelskiej to ponad 120 rannych. Od początku operacji _ Obronny Brzeg _ Izrael dokonał niemal tysiąc nalotów na pozycje Hamasu, a Hamas wystrzelił w kierunku Izraela około 350 rakiet.

Inwazja na Strefę Gazy przesądzona?

Rzecznik izraelskiej armii poinformował, że trwają przygotowania do operacji lądowej. Według niego 33 tysiące rezerwistów zostało już zmobilizowanych. Mają oni zastąpić żołnierzy z północnego i centralnego okręgu wojskowego, którzy z kolei zostaną rozmieszczeni w pobliżu Strefy Gazy.

_ W sumie dysponujemy trzema brygadami piechoty niedaleko Gazy oraz jedną lub dwiema dodatkowymi brygadami, które zostaną rozmieszczone w ciągu kilku dni _ - powiedział rzecznik. Fotoreporter AFP widział dużą koncentrację izraelskich dział artyleryjskich w pobliżu Strefy Gazy.

Wymiana ognia między Izraelem a Strefą Gazy jest najpoważniejszą eskalacją konfliktu od czasu ostatniej wojny z 2012 roku. O pokojowe rozwiązanie konfliktu zaapelowały m.in. ONZ, Stany Zjednoczone i Francja.

Obama zareagował

W rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Obama podkreślił, że _ Stany Zjednoczone są gotowe pomóc w powstrzymaniu przemocy, a także w powrocie do porozumienia o zawieszeniu broni z 2012 r. _ - przekazał Biały Dom.

Chodzi o porozumienie zawarte przez władze izraelskie i przywódców Hamasu, a wynegocjowane przy udziale Egiptu, rządzonego wówczas przez islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Prezydent USA podkreślił, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami z kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy. Zaapelował jednak do obu stron konfliktu o ochronę ludności cywilnej i przywrócenie spokoju.

Nie wiadomo, jaką dokładnie rolę miałyby odegrać USA w zażegnaniu konfliktu, skoro odmawiają negocjacji z Hamasem, uznając go za organizację terrorystyczną - zauważa agencja AP. Dodaje jednak, że Waszyngton mógłby w charakterze pośredników wykorzystać inne państwa regionu, np. Egipt, Katar czy Turcję.

W ubiegłym tygodniu młody Palestyńczyk został zabity przez izraelskich ekstremistów w odwecie za zabójstwo trzech młodych Izraelczyków, do którego doszło w czerwcu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w palestynie, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz