Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mastalerz nowym prezesem PZU Życie, Wieczerzak odwołany

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza PZU Życie odwołała w sobotę Grzegorza Wieczerzaka i wybrała Krzysztofa Mastalerza nowym prezesem spółki

- poinformował PAP Adam Taukert, doradca prezesa PZU SA.

PZU SA posiada 99,9 proc. akcji PZU Życie.

'Na sobotnim posiedzeniu Rada Nadzorcza PZU Życie powołała Krzysztofa Mastalerza na stanowisko prezesa PZU Życie. Wcześniej rada nadzorcza odwołała prezesa Grzegorza Wieczerzaka' -powiedział Taukert.

Krzysztof Mastalerz był dyrektorem zarządzającym inwestycjami kapitałowymi w PZU SA.

W składzie zarządu znaleźli się także dotychczasowy wiceprezes Michał Górski i Fred Hoogerbruch, którzy pełnić będą funkcję wiceprezesów.

Wcześniej, także w sobotę Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU Życie powołało nową 6-osobową radę nadzorczą spółki, w skład której wchodzą osoby rekomendowane przez Skarb Państwa oraz konsorcjum Eureko.

'Sobotnie NWZA PZU Życie odwołało cały skład poprzedniej rady nadzorczej spółki, a następnie powołało 6-osobową nową radę nadzorczą' - powiedział Taukert. PZU Życie funkcjonowało de facto bez rady nadzorczej od czasu, gdy na początku marca tego roku najpierw czterej członkowie, w tym przewodniczący, a następnie piąty członek rady, zrezygnowali tuż przed pierwszym posiedzeniem rady.

W skład RN PZU Życie weszli Paweł Witkowski jako przewodniczący, Joao Manso Neto, Joyce Deriga, Zofia Jamińska, Krystyna Pawłowicz oraz Katarzyna Domalewska.

Odejścia prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka, domagała się minister skarbu Kamela-Sowińska. Sam Wieczerzak zapowiedział swoje odejście po upływie kadencji, która wygasa za kilka tygodni.

NWZA PZU Życie zostało zwołane przez Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń (PUNU).

Prezes PZU Życie twierdził, że przyspieszenie walnego zgromadzenia nie ma podstaw prawnych, bo zwołane przez zarząd na wniosek PUNU 7 maja WZA, miało także w porządku obrad wybór rady nadzorczej oraz biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego za 2000 rok czego domagało się PUNU. Ponadto, jak twierdził prezes PZU Życie, walne zgromadzenie zwołał wiceprezes PUNU, który nie posiada kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych w stosunkach zewnętrznych, albowiem takie przysługują wyłącznie prezesowi PUNU.

Jednak w komunikacie przesłanym w sobotę wieczorem do PAP przez PZU SA podano, że 'zgodnie z oświadczeniem złożonym do protokołu przez prezesa PUNU sobotnie WZA obradowało w sposób prawomocny i zgodnie zobowiązującymi przepisami'.

W komunikacie napisano także, że 'prawomocności decyzji NWZA PZU Życie i ważności decyzji nie podważa fakt, że WZA PZU SA nie wydało instrukcji w sprawie kandydatur do rady nadzorczej PZU Życie. Uchwała ta jako akt wewnątrzkorporacyjny nie wpływa na decyzji NWZA PZU Życie'

Jest to związane z tym, że zarząd PZU SA jest zobowiązany do uzyskiwania każdorazowej instrukcji od swojego walnego zgromadzenia w sprawie kandydatur do rad nadzorczych spółek zależnych.

'Na najbliższym WZA akcjonariusze PZU SA zamierzają uchylić wymienioną uchwałę' - podano.

Najbliższe WZA PZU SA odbędzie się 7 maja.

Konflikt wokół PZU rozpoczął się rok temu, gdy Władysław Jamroży, ówczesny prezes PZU SA, oraz Grzegorz Wieczerzak, prezes PZU Życie SA, głosowali na WZA BIG Banku Gdańskiego wbrew stanowisku konsorcjum Eureko i BIG BG. Grupa PZU będąc akcjonariuszem BIG głosowała razem z Deutsche Bankiem, który starał się przejąć BIG BG.

Spór zaostrzył się latem ubiegłego roku, gdy nowy minister skarbu Andrzej Chronowski nie zaakceptował kandydatura na przewodniczącego rady Bohdana Wyżnikiewicza.

Obie strony złożyły w sądach kilkanaście pozwów, a konflikt pomiędzy akcjonariuszami groził nie dojściem do skutku oferty publicznej PZU SA w tym roku, która miał według analityków 5- 8 mld zł.

Sądy blokowały uchwały kolejnych walnych powołujące prezesów lub członków rad nadzorczych.

Na czele spółki zależnej PZU SA - PZU Życie stał przez cały czas prezes Grzegorz Wieczerzak. Na początku kwietnia MSP i konsorcjum Eureko oraz BIG BG zakończyły 14-miesięczny spór o PZU SA umową przewidującą, że MSP sprzeda w planowanej w tym roku ofercie publicznej 50 proc. PZU, z czego 21 proc. dla Eureko, mającego już 20 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)