Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Masz kredyt we frankach? Dziś zapadła ważna decyzja

Szwajcarski Bank Narodowy zadecydował o poziomie stóp procentowych. Raty...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gustavo Fadel/Dreamstime.com)

*Szwajcarski Bank Narodowy pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zachowując jednocześnie minimalny kurs szwajcarskiej waluty na poziomie 1,20 franka za euro. *

Zapowiedział też, że jeśli frank nie będzie się osłabiać zgodnie z oczekiwaniami, jest gotowy do podjęcia dalszych kroków. SNB podkreślił także słuszność utrzymywania bariery 1,20 franka za euro.

Szwajcarski Bank Narodowy oczekuje, że przez najbliższe trzy lata stawka LIBOR CHF pozostanie na poziomie bliskim zera, co oznacza, że oprocentowanie kredytów we franku nie wzrośnie, a wysokość raty zależeć będzie od kursu walutowego CHF/PLN.

Z punktu widzenia ponad 700 tys. polskich gospodarstw domowych zadłużonych w szwajcarskiej walucie, nie mniej ważna jest jednak niezmieniona od poprzedniego posiedzenia (wrzesień 2012 r.) prognoza SNB dotycząca inflacji i stawki LIBOR CHF. Wg SNB do połowy 2015 r. inflacja w Szwajcarii nie przekroczy 1 proc., a stawka LIBOR CHF powinna przez cały ten czas oscylować na poziomach bliskich zera. Aktualnie wynosi 0,01 proc.

Dla kredytobiorców zadłużonych we franku dzisiejszy komunikat oznacza szansę na dalsze umacnianie złotego i spadek kursu franka, a co za tym idzie obniżenie rat kredytowych. Przypomnijmy, że od końca maja notowania szwajcarskiej waluty spadły z ponad 3,65 zł do mniej niż 3,40 zł, czyli o prawie 7 proc. W sytuacji gdy LIBOR CHF pozostaje stabilny oznacza to, że raty kredytowe obniżyły się w podobnym wymiarze.

Notowania złotego do franka w tym miesiącu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Osoba spłacająca 30-letni kredyt hipoteczny we franku na kwotę 300 tys. zł zaciągnięty w połowie 2007 r. płaci dziś ratę niższą o 120 zł niż pół roku temu. Jej miesięczne obciążenie spadło z 1719 zł do 1598 zł. Prognozowana stabilizacja stawki LIBOR CHF sprawia, że najprawdopodobniej raty kredytowe będą w najbliższych kwartałach zależeć tylko od zmian kursu CHF/PLN. A w dzisiejszym komunikacie SNB jednoznacznie stwierdza, że frank szwajcarski wciąż jest mocny i deklaruje gotowość do skupowania obcych walut w nieograniczonych ilościach. To daje szanse na to, że i kurs CHF/PLN częściej będzie spadał niż rósł.

Czytaj więcej o kredytach walutowych w Money.pl
Prosty sposób na zmniejszenie raty kredytu Zaoszczędzić można nawet kilka tysięcy złotych. Jednak z tego rozwiązania korzysta nie więcej niż 20 procent klientów banków.
Tak stopniały korzyści spłacających kredyty we frankach Kredytobiorcy muszą się godzić nie tylko z tym, że ich rata przewyższa ratę kredytu złotowego. Mimo spłat, ich dług drastycznie urósł.
Jaki tydzień czeka złotego? Oto prognozy Mimo publikacji słabych danych, złoty pozostawał silny. Zobacz, czy ta tendencja będzie kontynuowana.
Tagi: kredyt we frankach, frank, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz