Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mateusz Szczurek: W 2015 r. będzie trudno przeznaczyć 2 proc. PKB na wojsko

0
Podziel się:

W 2015 r. będzie trudno przeznaczyć 2 proc. PKB na wojsko - ocenia minister.

Mateusz Szczurek: W 2015 r. będzie trudno przeznaczyć 2 proc. PKB na wojsko
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Minister finansów zaznaczył, że nie przewiduje podnoszenia podatków, aby znaleźć pieniądze na zwiększenie finansowania armii.

Podniesienie nakładów na wojsko z 1,95 do 2 proc. PKB rocznie zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą. Eksperci wyliczyli, że byłoby to 800 mln zł rocznie więcej na siły zbrojne.

_ - Te 800 mln w przyszłym roku to jest bardzo dużo i będzie bardzo trudno osiągnąć cel 2 proc. już w następnym roku. Oczywiście dążymy do tego, żeby wydatki na wojsko wynosiły 2 proc., ale jednocześnie musi się to dziać w takim rytmie, w takim cyklu, który jest zgodny z możliwościami gospodarki i finansów publicznych _ - powiedział w Polsat News Szczurek.

Szef resortu finansów dodał, że w przyszłym roku przypada płatność za kupione przez Polskę samoloty F-16. _ - Przypomnę jeszcze, że w 2015 roku wydatki na obronność nie wyniosą 1,95 proc. PKB, ale znaczniej więcej, dlatego że w przyszłym roku przypada płatność 5,5 mld zł za F-16, które nie są wliczane do tego limitu 1,95 proc. Są to wydatki na obronność, które Polska poniesie w przyszłym roku _ - mówił Szczurek.

Zaznaczył, że _ nigdy nie było mówione, że ten wzrost wydatków musi nastąpić natychmiast _. _ - To, co zostało uzgodnione i jest (w kwestii czego) pełne zrozumienie to to, że muszą być zwiększane wydatki na obronność z jednej strony, i z drugiej - będzie się to działo w zgodzie z finansami publicznymi. Jest to proces, który rozpocznie się jak najwcześniej, ale prawdopodobnie zmiana ustawy, która wymagać będzie takich wydatków, nie tylko nie będzie obowiązywała w 2015 roku, ale też nie będzie musiała, dlatego że te wydatki będą większe niż 2 proc. PKB _ - podkreślił Szczurek.

Pytany, czy zamierza podnosić podatki, aby zwiększyć finansowanie armii, powiedział: _ Absolutnie nie _. - _ Jak zwykle każde wydatki publiczne biorą się z podatków oraz innych dochodów państwa. I te dochody oraz podatki są zależne od sytuacji gospodarczej, stanu koniunktury. Chodzi o to, aby ten proces wzmacniania bezpieczeństwa Polski postępował przy możliwie małych kosztach społecznych _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Spotkanie u prezydenta ws. immunitetów? Twój Ruch chce zaproponować projekt zmian w konstytucji w sprawie likwidacji immunitetów parlamentarnych i zamierza poprosić o pomoc Bronisława Komorowskiego.
Atak na bazę ONZ. Trzech żołnierzy nie żyje Trzech pochodzących z Indii żołnierzy sił pokojowych ONZ zginęło w stanie Dżunkali, w Sudanie Południowym - poinformował wczoraj indyjski ambasador przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Prezydent z premierem o pieniądzach na armię Dzisiejsze spotkanie to realizacja zapowiedzi Bronisława Komorowskiego, który chce podniesienia nakładów na obronność państwa do poziomu 2 procent PKB
Obama apeluje o pokój. Wysyła żołnierzy Stany Zjednoczone wysłały do Sudanu Płd. 45 swoich żołnierzy, a prezydent USA Barack Obama wezwał przywódców rywalizujących ze sobą sudańskich frakcji do zaprzestania walk.
Tusk będzie negocjował z Komorowskim ws. armii Podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy, Bronisław Komorowski zapowiedział podniesienie wydatków na wojsko do poziomu dwóch procent PKB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)