Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mazowsze
15.04.2014 21:04

Mazowsze nie zapłaci raty janosikowego

Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę w wysokości 53,8 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Samorząd województwa mazowieckiego nie zapłaci we wtorek kolejnej raty janosikowego - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa Adam Struzik. Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę w wysokości 53,8 mln zł.

_ Powinniśmy we wtorek przelać (pieniądze - PAP), no ale wczoraj poborca zabrał nam te pieniądze. Dzisiaj ich nie przelejemy, bo ich nie mamy _ - powiedział Struzik. Do wtorku samorząd miał zapłacić kwietniową ratę w wysokości ok. 53,8 mln zł.

W poniedziałek z kont woj. mazowieckiego ściągnięto 61 mln zł zaległego janosikowego. Województwo ma jeszcze zaległości z tego tytułu w wysokości 104 mln zł. Chodzi o raty za listopad 2013 r. (zapłacono tylko 2 mln zł z ok. 55 mln zł) oraz marzec br. (zapłacono ok. 1,7 mln).

Marszałek województwa podkreślił, że samorząd nie płaci janosikowego, gdyż nie ma pieniędzy. Wyjaśnił, że Mazowsze w pierwszej kolejności musi pokrywać koszty zadań własnych. _ Jeżeli będą nadwyżki, będziemy płacili janosikowe _ - zaznaczył. Przyznał, że na razie nie wiadomo, jakiej wysokości one będą i czy w ogóle się pojawią. Struzik przypomniał, że w styczniu i lutym br. samorząd musiał zaciągnąć kredyt, by spłacić swoje zobowiązania wynikające z janosikowego.

Marszałek poinformował też, że będzie odwoływał się od decyzji, która spowodowała, iż z kont samorządu w poniedziałek zabrano 61 mln zł. _ W tym procesie zostały popełnione błędy. Otrzymaliśmy z Urzędu Skarbowego decyzję o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego, ale dziwnym trafem otrzymaliśmy ją kilka godzin po tym, kiedy zniknęły z konta pieniądze _ - mówił.

Struzik dodał, że samorząd we wtorek będzie chciał wpłacić na konto Kolei Mazowieckich (samorząd jest ich właścicielem - PAP) 19 mln zł. Wyjaśnił, że posłuży się w tym przypadku kredytem bankowym. _ Nie można doprowadzić do napięć i turbulencji w funkcjonowaniu tak strategicznej spółki _ - zaznaczył. Dodał, że oznacza to zwiększanie zadłużenia województwa i zmniejszenie możliwości kredytowych.

Województwo co miesiąc dokłada 19 mln zł do funkcjonowania przewoźnika. Jak przypomniał Struzik, są to m.in. dopłaty do biletów dla pasażerów.

Członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda dodał na konferencji, że spółka może poradzić sobie sama z chwilowym brakiem środków. _ Jeśli będzie ona jednak trwała, to niestety w pierwszej kolejności spółka będzie musiała zrezygnować z wykorzystania środków unijnych na zakup nowego taboru _ - zaznaczył. Dodał, że to przełoży się na zmniejszenie liczby miejsc pracy w kraju.

Grajda zapewnił, że szukanie oszczędności polegających na ograniczeniu ruchu pociągów jest ostatecznością. Gdyby do tego doszło, spółka przyjrzałaby się ruchowi składów poza porannymi i wieczornymi godzinami szczytu. Wyjaśnił, że decyzję w tej materii podejmowałby właściciel przewoźnika.

Minister finansów Mateusz Szczurek, pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o konflikt między MF a województwem, powiedział: _ Wypełniamy ustawowe zalecenia, które nie polegają przecież na ściąganiu pieniędzy od województwa mazowieckiego, ale na przekazywaniu tych pieniędzy pomiędzy Mazowszem a pozostałymi województwami, z wyjątkiem Dolnego Śląska, które również jest płatnikiem netto _.

Szczurek ma nadzieję, że proces przekazywania janosikowego zostanie udrożniony w ciągu najbliższych tygodni. _ Jesteśmy oczywiście świadomi wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jesteśmy również świadomi tego terminu, który został w nim dany (...). W ciągu najbliższego tygodnia pan premier pozna założenia nowego rozwiązania janosikowego, które będzie pozbawione wad konstytucyjnych _ - powiedział.

W zeszłym tygodniu konta woj. mazowieckiego zostały zablokowane ze względu na zaległości w płaceniu janosikowego. W poniedziałek, po wyegzekwowaniu 61 mln zł, konta zostały odblokowane.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w marcu, że przepisy o tzw. janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Zdaniem konstytucjonalistów, z którymi rozmawiała PAP, niewykluczone, że samorząd mazowiecki wygra w sądzie sprawę dotyczącą wpłat janosikowego, niemniej zgodnie z obowiązującymi przepisami teraz województwo powinno płacić kolejne raty.

Także Ministerstwo Finansów uważa, że samorząd powinien nadal regulować należności, bowiem zakwestionowane przez Trybunał przepisy nadal obowiązują.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: mazowsze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz