Notowania

stosunki usa-rosja
19.09.2013 10:34

McCain do Rosjan: Putin w Was nie wierzy

McCain bardzo krytycznie wypowiedział się o polityce zagranicznej Kremla, oceniając, że za rządów Putina Rosja sprzymierzyła się z niektórymi ze światowych najbardziej napastliwych i groźnych tyranii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(United States Congress)

Republikański senator USA John McCain w opublikowanym dziś apelu do Rosjan zapewnił, że jest bardziej prorosyjski niż niesprawiedliwie rządzący Rosjanami obecny reżim. Prezydent Władimir Putin w was nie wierzy - napisał McCain na portalu Pravda.ru.

Były kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich w 2008 roku zarzucił Putinowi i jego otoczeniu m.in. fałszowanie wyborów, uwięzienie i zabójstwa opozycjonistów, sprzyjanie korupcji, kontrolowanie mediów i szarganie reputacji Rosji na arenie międzynarodowej.

Swój tekst, zatytułowany: _ Rosjanie zasługują na kogoś lepszego niż Putin _, McCain opublikował na popierającym politykę Putina portalu, który w kraju ma jednak zasięg dość ograniczony.

McCain bardzo krytycznie wypowiedział się o polityce zagranicznej Kremla, oceniając, że za rządów Putina Rosja sprzymierzyła się z _ niektórymi ze światowych najbardziej napastliwych i groźnych tyranii _. Jako przykłady wskazał _ wspieranie syryjskiego reżimu, który morduje dziesiątki tysięcy własnych obywateli, aby utrzymać się u władzy, a także blokowanie ONZ, by nie podjęła nawet próby potępienia zbrodni _.

Amerykański senator zwrócił się do Rosjan: _ On (Putin) nie wzmacnia reputacji Rosji na świecie. On ją niszczy. Uczynił z Rosji przyjaciółkę tyranów i wroga krzywdzonych oraz sprawił, że nie ufają jej narody, które dążą do bezpieczniejszego, bardziej pokojowego i lepszego świata _.

_ Prezydent Putin nie wierzy w te wartości, ponieważ nie wierzy w was. Nie wierzy, że ludzka natura i wolność mogą wznieść się ponad słabości i zbudować sprawiedliwe, pokojowe i kwitnące społeczeństwa. Albo, przynajmniej, nie wierzy, że Rosjanie to potrafią. Zatem rządzi wykorzystując te słabości, przez korupcję, represje i przemoc _ - kontynuował.

McCain przyznał też, że zdaje sobie sprawę, iż rosyjski obywatel nie mógłby sobie pozwolić na takie opinie. W komentarzu przywołał również sprawy nieżyjącego już rosyjskiego prawnika Siegieja Magnitskiego, zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji, oraz punkrockowego zespołu Pussy Riot, którego członkinie zostały skazane na pobyt w kolonii karnej za wykonanie w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela utworu _ Bogurodzico, przegoń Putina _.

_ Po śmierci Magnitskiemu wytoczono pokazowy proces przypominający czasy stalinowskie i oczywiście uznano go za winnego. To nie była jedynie zbrodnia przeciwko Siergiejowi Magnitskiemu. To była zbrodnia przeciwko Rosjanom i waszemu prawu do uczciwego rządu - rządu godnego Siergieja Magnitskiego i was _ - napisał McCain.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjski prezydent przyjął do wiadomości opublikowany przez amerykańskiego senatora tekst. _ McCain jest dobrze znany z tego, że nie jest zwolennikiem Putina. Niewielkie są szanse na to, że rozpoczniemy polemikę: to punkt widzenia kogoś żyjącego po drugiej stronie oceanu _ - oświadczył rzecznik w radiu RSN.

Pieskow dodał, że Rosjanie sami są w stanie wypowiedzieć się w sprawie tego, na co zasługują i _ uczynili to w ostatnich wyborach _.

Czytaj więcej w Money.pl
Baszar el-Asad dziękuje Rosji za wsparcie Prezydent jest wdzięczny Rosji za stanowisko, jakie zajęła wobec brutalnego ataku.
ONZ jest "zakładnikiem" Rosji? Ambasador USA przy ONZ Samantha Power dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu.
Szef syryjskiej dyplomacji jedzie do Rosji Walid el-Mualim spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podało MSZ Rosji.
Tagi: stosunki usa-rosja, mccain, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz