Notowania

taxi
29.08.2012 12:48

Media: plaga fałszywych taksówkarzy we Francji

Zmęczeni i zdezorientowani przybysze akceptują często brak komfortu w zamian za dużo niższą cenę od zwykłych taryf legalnych taksówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W dobie kryzysu w Paryżu i innych francuskich miastach szerzy się zjawisko nielegalnych taksówkarzy, polujących na turystów - pisze _ Le Figaro _. Przewoźnicy bez licencji proponują nawet przejazdy rowerem czy motorem z przyczepą.

Jak zauważa gazeta, samo zjawisko kursujących bez zezwoleń taksówkarzy nie jest nowe, jednak nasiliło się w ostatnich latach pod wpływem kryzysu gospodarczego. Szczególnie w sezonie letnim pseudotaksówkarze nagabują codziennie tysiące turystów w pobliżu dworców kolejowych czy lotnisk, także pod największymi paryskimi portami: Orly i Roissy-Charles de Gaulle.

Według francuskich mediów owi nielegalni przedsiębiorcy oferują przejazdy nie tylko samochodami czy minibusami, ale także np. zadaszonymi przyczepami na dwóch kółkach, ciągniętymi przez motory czy rowery, niczym w krajach Ameryki Łacińskiej. Zmęczeni i zdezorientowani przybysze akceptują często brak komfortu w zamian za dużo niższą cenę od zwykłych taryf legalnych taksówek.

Taksówkarze w Paryżu nie przestają się skarżyć na nieuczciwą konkurencję w sezonie letnim. _ - Kiedy nadchodzą piękne dni, praca nielegalnych taksówkarzy osiąga apogeum. Bezrobotni wyciągają swoje motory, inni wypożyczają samochody w Niemczech i postanawiają udawać taksówkarzy, aby związać jakoś koniec z końcem _ - żalą się cytowani przez _ Le Figaro _ przedstawiciele francuskiej Izby Związkowej Pracowników Branży Taksówkowej (CSAT).

Podobny problem występuje także w wielu innych regionach Francji, np. w południowo-zachodniej części kraju. Według gazety w Biarritz niektórzy właściciele samochodów osobowych czy furgonetek dorabiają sobie w weekendy, podwożąc w nocy za opłatą bywalców dyskotek czy nocnych klubów.

W połowie sierpnia policja paryska poinformowała o zatrzymaniu szefa nielegalnej firmy taksówkowej, który oferował swoje usługi na obrzeżach lotnisk Roissy i Orly oraz dworca kolejowego Montparnasse w Paryżu. Delikwent posiadał tylko zezwolenie na transport drogowy, nie mając licencji taksówkarza. Zatrzymanemu skonfiskowano jego dwa samochody.

Według _ Le Figaro _ w pierwszej połowie tego roku policja stołeczna ukarała nielegalnych przewoźników 279 mandatami, co jest jednak - zauważa dziennik - liczbą skromną w porównaniu ze skalą zjawiska.

Próbują bronić się legalne korporacje taksówkarzy, które twierdzą, że w ostatnim czasie zanotowały m.in. z powodu nieuczciwej konkurencji znaczący spadek swoich obrotów. Tylko w Paryżu zamierzają rozdać 30 tys. ulotek wzywających klientów, aby korzystali tylko z usług taksówkarzy, którzy zamieszczają na swoich wozach wyraźne znaki identyfikacyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Nadchodzi fala zwolnień? Tłumaczą powody Zła koniunktura, spadek zamówień, kurczący się popyt sprawią, że francuskie firmy zaczną znów zwalniać pracowników - donosi Le Figaro.
Gigantyczne zwolnienia. Czy rząd temu zaradzi? Osiem tysięcy osób straci prace w związku z likwidacją fabryki francuskiego koncernu.
Pracę straciło 750 tys. ludzi. Będzie pomoc? Socjalistyczny rząd Francji rozważa wznowienie pomocy finansowej dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego.
Tagi: taxi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz