Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Media publiczne. Nowy system finansowania od 2014 roku

0
Podziel się:

Budowanie funduszu misji publicznej ze środków wyłącznie budżetowych jest niezgodne z prawem.

Media publiczne. Nowy system finansowania od 2014 roku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Media publiczne mogą liczyć na wdrożenie ustawy medialnej i wprowadzenie nowego systemu finansowania dopiero od stycznia 2014 roku - wynika z wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił w radiowej Jedynce, że jeszcze w tym roku zostanie podjęta decyzja w sprawie _ kierunkowych rozwiązań _ co do przyszłości TVP i Polskiego Radia.

Cały przyszły rok zajmie ich przygotowanie. Minister zastrzegł, że nie oznacza to, iż nic w sprawie mediów publicznych się nie dzieje. Podkreślił, że w tym roku zarówno TVP jak i Polskie Radio otrzymują wsparcie na przedsięwzięcia o charakterze misyjnym.

- _ Nie powiedziałem, że w roku 2013 nic się nie stanie, dlatego że także w 2012 roku telewizja i radio publiczne dostają wsparcie publiczne na przedsięwzięcia o charakterze misyjnym - to już jest ponad 20 mln złotych. Digitalizujemy zasoby, pozwalamy łatwiej korzystać z tych zasobów obniżając koszty działania telewizji publicznej i publicznego radia _- tłumaczy Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski odniósł się do projektu dotyczącego mediów publicznych, zgłoszonego ostatnio przez byłego szefa TVP Roberta Kwiatkowskiego i Ruch Palikota. Projekt zakładał komercjalizację wybranych anten, natychmiastową likwidację abonamentu i rozpoczęcie finansowania z budżetu państwa.

W ocenie ministra, projekt _ zbliża się do pewnej realności _, ale - w kwestii finansowania - jest niemożliwy do wprowadzenia, choćby ze względu na prawo Unii Europejskiej. W budżecie państwa nie ma też na to pieniędzy, podkreślił Bogdan Zdrojewski.

- _ No nie ma możliwości w chwili obecnej dosypania pieniędzy z budżetu państwa, bo tych pieniędzy po prostu nie ma - mówię o dużej skali. Nie ma też możliwości obciążenia obywateli dodatkowymi opłatami. Natomiast teraz wyrzucenie z budżetu środków w wysokości 600 milionów złotych nie tylko jest mało realne, ale od razy powiem, że budowanie funduszu misji publicznej ze środków wyłącznie budżetowych jest niezgodne z prawem _ - podkreślił minister.

Bogdan Zdrojewski dodał, że cieszy się, iż w tak zwanym drugim expose premiera nie było nic o kulturze, bo to było expose o oszczędnościach. Podkreślił, że budżet państwa na przyszły rok ma wzrosnąć o niespełna 2 proc., natomiast nakłady na kulturę o prawie 5 proc. Przyszły rok ma być rekordowy pod względem inwestycji w infrastrukturę w resorcie kultury.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle wyniosą dochody mediów publicznych w 2012 roku Jan Dworak tłumaczy, skąd dodatkowe pieniądze i dlaczego musimy płacić za abonament.
TVP bez reklam? Jest oficjalne oświadczenie - _ TVP jest nadmiernie uzależniona od reklam _- przyznaje prezes telewizji publicznej.
Minister kultury: Ratujmy media publiczne Bogdan Zdrojewski uważa, że państwo powinno podjąć wysiłek w celu ratowania mediów publicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)