Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk: Pierwsza inicjatywa legislacyjna prezydenta-elekta

0
Podziel się:

Prezydent-elekt Meksyku Enrique Pena Nieto przedstawił projekt, który ma zwiększyć przejrzystość życia publicznego i wzmocnić walkę z korupcją.

Meksyk: Pierwsza inicjatywa legislacyjna prezydenta-elekta
(PAP/EPA)

Prezydent-elekt Meksyku Enrique Pena Nieto (na zdjęciu) przedstawił wczoraj Kongresowi propozycję znacznego wzmocnienia prerogatyw Instytutu Dostępu do Informacji i Ochrony Danych (IFAI). Projekt ma zwiększyć przejrzystość życia publicznego i walkę z korupcją.

Projekt został oficjalnie wniesiony przez Partię Instytucjonalno-Rewolucyjną (PRI), do której należy Nieto i jej koalicjanta - Partię Zielonych (PVEM). Zakłada zwiększenie autonomii IFAI oraz rozszerzenie prerogatyw Instytutu do kontrolowania działań nie tylko federalnej władzy wykonawczej, ale również Kongresu i częściowo wymiaru sprawiedliwości (Rada Sądownicza i Wyborczy Trybunał Władzy Sądowniczej Federacji) oraz organów władzy poszczególnych stanów. Instytut ma mieć również prawo do rewizji decyzji wydanych przez jego regionalne oddziały, a liczba jego członków ma wzrosnąć z 5 do 7.

IFAI będzie mógł stwierdzać niekonstytucyjność praw i traktatów uznanych przez niego za niezgodne z regułą przejrzystości. Spod jurysdykcji Instytutu mają pozostać wyjęte jedynie kwestie bezpieczeństwa narodowego, które pozostaną w gestii Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości Narodu.

W swoim przemówieniu Nieto podkreślał wagę wzmacniania instytucji demokratycznych. Wezwał parlamentarzystów do jak najszybszego rozpoczęcia prac legislacyjnych, tak aby nowelizacja weszła w życie przed 1 grudnia, czyli datą formalnego objęcia urzędu prezydenta. Zapowiedział wystąpienie z inicjatywą utworzenia Krajowej Komisji Antykorupcyjnej.

Tego samego dnia wieczorem Nieto wystąpił przed wpływowymi osobowościami na odbywającym się corocznie spotkaniu 300 meksykańskich liderów. - _ Prezydent nie ma przyjaciół _ - powiedział, mając na myśli kierowanie się interesem kraju. Zapewniał, że przed podjęciem decyzji będzie wsłuchiwał się w zdanie różnych sił politycznych, ponieważ _ w Meksyku nie można narzucić jedynej wizji _. Zadeklarował, że członków swojego gabinetu będzie szukał również poza swoją partią.

Tymczasem urzędujący prezydent Felipe Calderon z Partii Akcji Narodowej zajmuje się podsumowaniem 6 lat swoich rządów w kraju i na arenie międzynarodowej. Chwali się stałym wzrostem PKB i produkcji przemysłowej oraz napływem inwestycji zagranicznych. Jego raport przedstawiony przed tygodniem został jednak ostro skrytykowany m.in. przez lewicę, studencki ruch - YoSoy132 i wielu znanych meksykańskich publicystów za porażkę w walce z biedą i w wojnie przeciw kartelom narkotykowym, w której śmierć poniosło 60 tys. Meksykanów.

Nowy prezydent będzie musiał zmierzyć się z wielkimi problemami odziedziczonymi po swoim poprzedniku. W opinii Meksykanów ich kraj jest przeżarty korupcją. Uważają, że władzę faktycznie sprawują przestępcze układy, choć ostatnich 12 lat rządów Partii Akcji Narodowej (PAN) przyniosły pewne rozwiązania instytucjonalne.

Doktor Marco Arellano, politolog z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) stwierdził, że _ w Meksyku wyłania się wreszcie demokracja proceduralna, z silnymi i niezależnymi od rządu instytucjami, których głównym zadaniem jest teraz przywrócenie wiary w uczciwość władzy, której w epoce rządów PRI nikt nie wierzył _. Zastrzegł jednak, że _ demokracja wciąż kuleje na poziomie decyzyjnym i zwyczajowym _.

PRI, która rządziła Meksykiem przez 70 lat do 2000 r., wraca do władzy w atmosferze oskarżeń o chęć ponownego zaprowadzenia dyktatorskiego stylu rządzenia.

W swoją pierwszą zagraniczną podróż prezydent-elekt uda się 17 września do Gwatemali, gdzie spotka się z prezydentami Ameryki Środkowej. Następnie odwiedzi Kolumbię, Brazylię, Chile i Argentynę. Amerykańskie tournee zakończy 24 września w Peru.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupił 5 milionów głosów za brudne pieniądze? Po poprzednich wyborach także zakwestionował ich uczciwość, organizując demonstracje w całym kraju.
Pościg i strzelanina. Nieszczęśliwa pomyłka? Dwaj pracownicy ambasady USA w Meksyku zostali ranni, gdy policja ostrzelała samochód, którym jechali - poinformowały władze meksykańskie.
Aresztowali byłego wiceministra. Za handel Czterech meksykańskich generałów, podpułkownik i inny dowódca wojskowy zostało aresztowanych w związku z przestępstwami związanymi z handlem narkotykami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)