Notowania

mennica polska
06.02.2014 12:34

Mennica Polska zamieszana w próbę wyłudzenia VAT?

Sprawa dotyczy ponad 300 milionów złotych z tytułu zwrotu podatku od sprzedanego złota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Duda - Fotolia.com)

Czy Mennica Polska jest zamieszana w próbę wyłudzenia VAT-u? Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Chodzi o ponad 300 milionów złotych z tytułu zwrotu podatku VAT od sprzedaży złota.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak tłumaczy jak wyglądał cały proceder. _ Mennica skupowała granulat złota od wielu różnych podmiotów, a następnie przetapiała granulat na sztabki i sprzedawała do Włoch, korzystając z odliczenia 23-procent podatku _ - powiedział rzecznik prokuratury.

Dlatego teraz śledczy i ABW szukają powiązań między kontrahentami, którzy okazują się spółkami-widmami.

Prokurator Nowak podkreśla jednak, że nikt w tej sprawie nie usłyszał zarzutów a śledztwo toczy się w sprawie Mennicy a nie przeciwko niej: warunkiem ewentualnej odpowiedzialności jest oczywiście pełna świadomość tego, że pośrednicy zachowywali się nieuczciwie. winnym zakresie nie będą odpowiadać za to, że inny podmiot nie płaci VAT-u - zaznaczył prokurator.

Do czasu opublikowania tej informacji nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie ze strony Mennicy Polskiej.

Tymczasem śledczy analizują cały czas dokumentację różnych spółek i przesłuchują świadków. Ponadto zwrócili się też o pomoc prawną do Włoch, by uzyskać szereg informacji od spółki, która złoto od nas kupowała.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Obecnie zajmuje się także płatnościami elektronicznymi, działalnością deweloperską oraz uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi. Od ponad 10 lat spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Tagi: mennica polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz