Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: Banki nie muszą, ale powinny ratować Grecję

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała, że niewiele państw UE popiera stanowisko Niemiec, by włączyć sektor prywatny w plan pomocy dla Aten. Zdaniem Merkel udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji powinien być dobrowolny, lecz znaczący.

Merkel: Banki nie muszą, ale powinny ratować Grecję
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała, że niewiele państw UE popiera stanowisko Niemiec, by włączyć sektor prywatny w plan pomocy dla Aten. Zdaniem Merkel udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji powinien być dobrowolny, lecz _ znaczący _.

_ - Tylko nieliczni w Europie popierają dobrowolny udział prywatnych wierzycieli w nowym planie pomocy dla Aten _ - powiedziała niemiecka kanclerz podczas spotkania z parlamentarną komisją ds. europejskich.

Dodała, że domagając się włączenia prywatnego sektora w ratowanie Grecji, Niemcy są raczej na pozycji outsidera. Podobne stanowisko mają Holandia, Finlandia i Francja.

Już w najbliższych dniach mają się rozpocząć negocjacje z bankami dotyczące ich dobrowolnego udziału w pomocy dla Aten. _ - Należy uczynić wszystko, by być w stanie określić wielkość tego udziału _ - powiedziała Merkel, według relacji agencji dpa.

Oceniła również, że uzyskanie przez grecki rząd premiera Jeorjosa Papandreu wotum zaufania to _ ważny krok _, po którym musi nastąpić kolejny - uchwalenie przez parlament rygorystycznego planu oszczędności. Od przyjęcia tego planu UE uzależniła uruchomienie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 12 mld euro. Transza ta to część pierwszego pakietu ratunkowego o wartości 110 mld euro, który przyznano Grecji w zeszłym roku.

Pakiet ten okazał się niewystarczający, by Ateny mogły spłacać długi. Dlatego strefa euro zobowiązała się do opracowania dodatkowego planu pomocy, w którym banki i prywatni inwestorzy mieliby uczestniczyć na zasadzie dobrowolnego refinansowania, czyli inwestowania zysków z wygasających obligacji w nowe greckie papiery skarbowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarobili;na;grecji;teraz;musza;za;to;zaplacic,237,0,859373.html) Zarobili na Grecji, teraz muszą za to zapłacić Niewypłacalność Grecji oznaczałaby dla brytyjskich instytucji finansowych rachunek na 366 mld funtów, co przekłada się na 24 proc. produktu krajowego brutto Zjednoczonego Królestwa i na 14 460 funtów na każde gospodarstwo domowe - ocenił ekonomista Danny Gabay w wypowiedzi dla telewizji Channel 4.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t127949.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/dzikowski;pomozemy;grecji;i;polakom;zadluzonym;we;frankach,92,0,858460.html) Dzikowski: Pomożemy Grecji i Polakom zadłużonym we frankach Polski rząd chce dać grekom gwarancję pożyczki na 250 milionów euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;ma;szanse;nie;zbankrutowac,232,0,858600.html) Grecja ma szansę nie zbankrutować Grecki parlament udzielił wotum zaufania zreorganizowanemu rządowi Jeorjosa Papandreu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)