Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
10.09.2012 20:13

Merkel do tego nie dopuści. Obawia się ogromnych strat

Niemcy mogą być zmuszone do zaksięgowania 62 mld euro strat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec jest przekonana, że nie wolno dopuścić do wyjścia Grecji ze strefy euro tej jesieni - poinformował w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, powołując się na źródła w otoczeniu szefowej rządu.

_ - Musimy znaleźć rozwiązanie _ - miała powiedzieć w ubiegłym tygodniu w niewielkim kręgu swych współpracowników. Pani kanclerz i jej doradcy obawiają się, że opuszczenie strefy euro przez Grecję zapoczątkowałoby podobny efekt domina, jak upadek banku Lehman Brothers w 2008 roku - napisał _ Spiegel _.

W takim przypadku same tylko Niemcy musiałyby zaksięgować straty w wysokości około 62 mld euro. Według Merkel również polityczne koszty porzucenia przez Grecję wspólnej waluty byłyby zbyt wysokie i dlatego - jak obawiają się cytowani przez tygodnik jej doradcy - w razie potrzeby Niemcy będą musiały wesprzeć takie kraje jak Włochy czy Hiszpania poprzez wspólną unię zadłużeniową.

O ile wiadomo, Merkel chce jednak za wszelką cenę zapobiec trzeciemu pakietowi pomocowemu dla Aten, gdyż nie uzyskałaby dla niego większości w Bundestagu. Zamiast tego dotychczasowa pomoc kredytowa zostałaby przemodelowana: następne transze zostałyby w razie potrzeby zwiększone, a późniejsze byłyby odpowiednio zredukowane - twierdzi _ Spiegel _.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel nie daje Grekom złudzeń. Muszą to zrobić Niemiecka kanclerz opowiada się za pozostaniem Grecji w strefie euro.
Upór Merkel pogrzebie Grecję? Hollande nalega Wciąż nie wiadomo, czy Grecy mogą liczyć na kolejną ratę programu pomocowego w wysokości 31,5 miliardów euro.
Tagi: kryzys w grecji, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz