Notowania

kryzys w europie
05.12.2011 08:06

Merkel i Sarkozy uzgadniają strategię dla euro

Francja i Niemcy będą prawdopodobnie decydowały o przyszłym kształcie wspólnej waluty. Tusk ma swoje propozycje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji mają dziś spotkać się, aby omówić swoje stanowiska przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania będą działania, które mają uchronić strefę euro przed rozpadem.

Francja i Niemcy, to kraje, które ze swoim potencjałem gospodarczym i ludnościowym dominują w strefie euro. To one będą prawdopodobnie decydowały o przyszłym kształcie wspólnej waluty. Ale propozycja Donalda Tuska, by o losie euro rozmawiać ze wszystkimi państwami wspólnoty rozmawiać z wszystkimi członkami Unii.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że z zagranicy płyną do Warszawy pozytywne opinie. - _ To nie są takie ogólne idee, ale bardzo konkretne propozycje. Nasze pomysły są w dużej mierze zbieżne z koncepcjami Francji i Niemiec. _

Zbigniew Girzyński z PiS uważa jednak, że naszych propozycji nikt poważnie nie potraktuje_ . - Polska jest, nawet w okresie sprawowania prezydencji, traktowana przez wielkie mocarstwa europejskie z dużym lekceważeniem - mówi . _

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz uważa jednak, że propozycje polskiego rządu wpisują się w politykę Niemiec i Francji polegające na wyjściu z kryzysu poprzez wzmocnienie wewnętrznej spójności Unii.

_ - To mocne polskie wsparcie jest stanowiskiem, które jest pomocne Francji i Niemcom w konstruowaniu nowej Europy - tłumaczy. Według niego Polska ma szanse przy okazji tych działań stać się liderem biedniejszej części Europy. _

Czytaj więcej o kryzysie w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;popiera;merkel;i;integracje;eurolandu,204,0,765900.html) Tusk popiera Merkel i integrację eurolandu Premier: Popieramy zacieśnianie współpracy w ramach strefy euro, nawet w niej nie będąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t126726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/najwieksi;w;unii;pisza;list;i;zadaja;zamrozenia;budzetu,6,0,739590.html) Najwięksi w Unii chcą zamrożenia budżetu Czy przez Camerona, Merkel i Sarkozyego stracimy część z należnych nam 67 mld euro?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;nawoluje;do;zatrzymania;kryzysu,180,0,913844.html) Tusk: Łańcuch zdarzeń prowadzi do chaosu Polski premier, który bierze udział w dorocznej konferencji w sprawie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

_ _

Tagi: kryzys w europie, unia, niemcy, europa, francja, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz