Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel jedzie do Chin. Po wsparcie

0
Podziel się

Kanclerz towarzyszyć ma liczna delegacja gospodarcza, w tym szefowie wielkich koncernów notowanych w indeksie giełdowym DAX.

Merkel jedzie do Chin. Po wsparcie
(PAP/EPA)
bEiRwSJN

Niemiecka kanclerz Angela Merkel rozpoczyna dziś oficjalną wizytę w Chinach. Według niemieckich dyplomatów Merkel zamierza zabiegać o zaufanie do borykającej się z kryzysem Unii Europejskiej oraz o chińskie inwestycje - także w europejskie fundusze ratunkowe.

W trakcie wizyty, która potrwa do 4 lutego, niemiecka kanclerz odwiedzi Pekin i Kanton. Spotka się z premierem Chin Wen Jiabao, prezydentem Hu Jintao. Merkel towarzyszyć ma liczna delegacja gospodarcza, w tym szefowie wielkich koncernów notowanych w indeksie giełdowym DAX.

Jednym z głównych tematów wizyty będzie kryzys finansowy i gospodarczy w krajach strefy euro. - _ Kanclerz federalna będzie zabiegać o zaufanie do Europy, a przede wszystkim o wspólne starania o stabilizację sytuacji wokół euro. Jest to również w interesie Chin _ - stwierdził wysoki rangą niemiecki urzędnik. Chodzi przede wszystkim o zachęcenie Chińczyków, którzy dysponują sporymi rezerwami dewizowymi, do inwestowania w obligacje państw borykających się z kryzysem zadłużenia, a także w europejskie fundusze ratunkowe: EFSF i planowany ESM.

bEiRwSJP

Berlin liczy również na większe chińskie inwestycje bezpośrednie w Niemczech. - _ Chińskie inwestycje są mile widziane _ - oświadczył niemiecki dyplomata. Obecnie w Niemczech działa około 800 chińskich firm, ale wartość ich inwestycji sięga jedynie około miliarda euro.

Zdaniem niemieckich dyplomatów rosnąca siła gospodarcza i polityczne znaczenie Chin wymaga od tego kraju przejęcia większej odpowiedzialności międzynarodowej i zaangażowania w rozwiązywanie konfliktów - na przykład tych wokół irańskiego programu atomowego oraz w Syrii. - _ W sprawie Iranu i Syrii oczekujemy konstruktywnej współpracy Chin na forum Narodów Zjednoczonych. Dotyczy to również innych międzynarodowych kwestii, na przykład walki z ociepleniem klimatu _ - powiedział dyplomata.

Angela Merkel zamierza też upomnieć się w Chinach o prawa człowieka i poruszy temat niedawnych wydarzeń w Syczuanie, gdzie w zeszłym tygodniu chińskie służby bezpieczeństwa strzelały do kilku tysięcy manifestujących Tybetańczyków w rejonie klasztoru Drango w autonomicznej tybetańskiej prefekturze Kandze (chiń. Garze). Tybetańczycy domagali się powrotu dalajlamy i wolności dla Tybetu; zginął co najmniej jeden człowiek.

Czytaj więcej o działaniach Angeli Merkel
Merkel ma plan. Chce pomóc Sarkozy'emu Z komunikatu ogłoszonego przez partię kanclerz Niemiec, wynika, że obawia się ona _ osłabienia Francji _.
Nieformalne rozmowy. W rezydencji Merkel Premierzy Portugalii i Szwecji oraz kanclerz Austrii zostali zaproszeni na nieformalne rozmowy do rządowej rezydencji Angeli Merkel.
Śmiertelny cios dla strefy euro? Nie, jeszcze izba chorych Po decyzji S&P Niemcom grożą dodatkowe obciążenia w ramach programów ratunkowych.
bEiRwSKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)