Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel obiecała finansową pomoc powodzianom

0
Podziel się

W Bawarii sytuacja ustabilizowała się, w Saksonii i Turyngii powódź jest nadal groźna.

Merkel obiecała finansową pomoc powodzianom
(ec.europa.eu)
bDKnPEQB

Kanclerz Angela Merkel odwiedziła tereny na południu i wschodzie Niemiec, które szczególnie ucierpiały w wyniku powodzi; obiecała poszkodowanym pomoc finansową. W Bawarii sytuacja ustabilizowała się, w Saksonii i Turyngii powódź jest nadal groźna.

- _ Widać wyraźnie, że jest to coś więcej niż powódź stulecia, to wręcz koszmarne wydarzenie _ - powiedziała Merkel po spotkaniu z władzami i mieszkańcami Pasawy nad Dunajem we wschodniej Bawarii. - _ Chcemy pomóc, oferując natychmiastowe wsparcie bez biurokratycznych przeszkód _ - zapowiedziała szefowa rządu, przypominając, że już w poniedziałek jej gabinet wyasygnował 100 mln euro na pomoc dla powodzian. Władze Bawarii chcą przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych 150 mln euro.

Pasawa jest jednym z miast, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi. Barokowe Stare Miasto znalazło się całkowicie pod wodą, w mieście nie ma prądu i nie działają telefony. Wstrzymano dostawy wody pitnej. Część mieszkańców ewakuowano, do innych można dotrzeć tylko łodziami. Fala powodziowa na Dunaju osiągnęła w poniedziałek wieczorem wysokość 12,89 metrów - najwyższy stan od ponad 500 lat. Obecnie woda zaczęła powoli opadać, do końca dnia ma spaść do poziomu 10 metrów.

bDKnPEQD

Powódź na południu i wschodzie Niemiec

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/powodz-na-poludniu-i-wschodzie-niemiec-g555506.html)

Podczas gdy w Bawarii sytuacja powodziowa uległa nieznacznej poprawie, poziom rzek w Saksonii, Saksonii-Anhalcie i Turyngii nadal wzrasta, grożąc zalaniem kolejnych obszarów.

Mieszkańcy Halle nad Soławą obawiają się powodzi najgorszej od 70 lat. W zagrożonych dzielnicach rozpoczęto ewakuację. Władze Magdeburga ogłosiły stan klęski żywiołowej. W Dreźnie nad Łabą zamknięto jeden z mostów. Władze stolicy Saksonii uspokajają, że sytuacja z 2002 roku, gdy żywioł zniszczył znaczną część zabytkowego Starego Miasta, tym razem nie powtórzy się. W Pirnie i Miśni woda wdarła się do śródmieścia, przelewając się przez mierzące siedem metrów wysokości zapory.

bDKnPEQJ

Niemiecki Instytut Meteorologiczny zapowiedział, że utrzymujące się od tygodnia intensywne opady deszczu, które wywołały powódź, w najbliższych dniach ustaną.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez zaniedbania grozi nam powtórka z powodzi tysiąclecia Wylewy rzek kosztowały nas sześciokrotnie więcej niż wydaliśmy na wały i śluzy. Opóźnienia w budowie zabezpieczeń sięgają nawet 7 lat.
Woda wyżej niż podczas powodzi stulecia W Niemczech stany rzek dochodzą do rekordowych poziomów, w Pradze giną ludzie. W Polsce stan najwyżej gotowości.
Zagrożenie powodziowe przy granicy z Polską Prognozy pogody nie są optymistyczne. Na południu i wschodzie wciąż może padać.
bDKnPERe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)