Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel skrytykuje Czechy? Za brak podpisu

0
Podziel się:

Podczas wizyty w Pradze kanclerz Angela Merkel powinna otwarcie skrytykować czeskie władze za odmowę podpisania paktu fiskalnego.

Merkel skrytykuje Czechy? Za brak podpisu
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Podczas wizyty w Pradze kanclerz Angela Merkel powinna otwarcie skrytykować czeskie władze za odmowę podpisania paktu fiskalnego oraz sceptyczną postawę wobec euro i dalszego pogłębienia UE - uważa niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _

Autor opublikowanego komentarza nawiązuje do wywiadu, którego szefowa niemieckiego rządu udzieliła przed przyjazdem do stolicy Czech dziennikowi _ Lidove noviny _, zapewniając w nim, że odmowa przystąpienia do paktu fiskalnego nie prowadzi do izolacji Czech w UE.

Jak podkreśla komentator, Merkel studiowała w praskiej Akademii Nauk i byłaby w stanie pogrozić Czechom w ich ojczystym języku. _ Nie zrobi jednak tego, przynajmniej publicznie _ - ubolewa niemiecka gazeta i wyjaśnia: _ Przykład Czech pokazuje, że Niemcy chcą być mili wobec swoich sąsiadów. Nawet wtedy, gdy ich zdolność do zakłócania (działalności UE) jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości _.

_ SZ _ przypomina, że Czechy jako jedyny kraj kontynentalnej Europy sprzeciwiły się forsowanemu przez Merkel paktowi fiskalnemu. Niemcy przyjęli ich decyzję - _ po krótkim okresie zdenerwowania _ - do wiadomości i wytłumaczyli to uwarunkowaniami w polityce wewnętrznej oraz eurosceptycznym nastawieniem prezydenta Klausa.

Czeska decyzja o odrzuceniu paktu fiskalnego jest następstwem _ zasadniczego sceptycyzmu wobec wspólnej waluty (chociaż Praga zobowiązała się w umowie akcesyjnej do jej przyjęcia), a także wobec dalszego pogłębiania wspólnoty _ - czytamy. _ Przekonani (do dalszej integracji) Europejczycy mają wszelkie powody do utyskiwania na czeskie stanowisko _ - pisze komentator, dodając, że Niemcy mimo to _ pozostają mili _. W kryzysie, który zdecyduje o przyszłości całej wspólnoty europejskiej, sprawiają wrażenie, jakby nie mieli siły na zajmowanie się _ wychylającymi się Czechami _.

Niemcy i Czesi nie zajmują się już wojną i wypędzeniami lecz wspólną przyszłością obu krajów, które związane są mocnymi gospodarczymi i politycznymi więzami. Gdy Merkel będzie mówiła w Pradze o przyszłym kształcie Unii Europejskiej, powinna otwarcie skrytykować czeskie stanowisko. _ Czesi wiedzieliby wówczas, że Merkel traktuje ich poważnie _ - stwierdza w konkluzji _ Sueddeutsche Zeitung _.

We wtorek szefowa niemieckiego rządu przyjeżdża do Pragi, gdzie spotka się z premierem Petrem Neczasem i prezydentem Vaclavem Klausem. Ich rozmowy mają przede wszystkim dotyczyć polityki energetycznej obu krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakt fiskalny znów w centrum? Będą rozmowy Celem jednodniowej wizyty w Pradze jest kontynuacja na wysokim szczeblu kontaktów z czeskim rządem.
Merkel ogranicza suwerenność Niemiec Postanowienia paktu ograniczają części suwerennych uprawnień Bundestagu w kwestii decydowania o sprawach budżetowych.
Polska w strefie euro? Jest ważny raport Zdaniem resortu finansów doświadczenia z okresu kryzysu strefy euro pokazały, że przyjęcie euro może być bardzo korzystne albo bardzo ryzykowne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)