Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF planuje nowelę ustawy o NBP

0
Podziel się:

Wśród rozważanych zmian jest wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej.

MF planuje nowelę ustawy o NBP
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Ministerstwo Finansów, na którego czele stoi minister Jacek Rostowski, planuje nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim; wśród rozważanych zmian jest wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej - poinformowało PAP źródło rządowe.

_ - Planowana jest nowelizacja ustawy o NBP; powinno do niej dojść jeszcze w tym roku. Wśród rozważanych zmian jest wprowadzenie wielokadencyjności członków RPP. Nie ma natomiast planów skrócenia kadencji Rady czy zmiany liczby jej członków _ - powiedział informator pragnący zachować anonimowość.

W obecnej ustawie o banku centralnym funkcjonuje zapis mówiący, że kadencja członka Rady Polityki Pieniężnej wynosi 6 lat, a funkcję tę można pełnić tylko jedną kadencję.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, odpowiedzialny w MF za nowelizację ustawy, w rozmowie z dziennikarzami nie odniósł się do pomysłu wprowadzenia wielokadencyjności członków RPP. Poinformował jedynie, że planowana jest zmiana ustawy o NBP. _ Chcemy razem z bankiem centralnym urealnienia ustawy o NBP _ - powiedział.

Zgodnie z planem prac legislacyjnych rządu, resort finansów jeszcze w tym roku ma przedstawić założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP.

_ - Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest zmiana przepisów dotyczących m.in.: uczestnictwa NBP w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, pokrywania przez NBP wydatków wynikających z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zasad funkcjonowania RPP oraz praw i obowiązków pracowników NBP _ - napisano w dokumencie opublikowanym na stronach KPRM.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne cięcie stóp? Członek RPP ujawnia -_ Jeżeli tempo wzrostu PKB będzie na tak niskim poziomie jak obecnie, a inflacja będzie się obniżać, to możliwa jest kolejna obniżka stóp _ - mówi Adam Glapiński.
Mamy nowe stopy procentowe. To duża niespodzianka Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich. Stopy są najniższe w historii. Co to oznacza?
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)