Notowania

mfw
24-08-2009 (09:35)

MFW chwali Polskę. Za system bankowy

Fundusz uważa też, że zwiększenie deficytu budżetowego było uprawnione.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*-_ Polski system bankowy dobrze przetrwał obecny kryzys _ - to diagnoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Fundusz usprawiedliwia powiększony deficyt, ale ostrzega przed rosnącym ryzykiem kredytowym. *

_ - Polski system bankowy wszedł w kryzys ze stosunkowo mocnej pozycji. Choć doświadczył gwałtownego wzrostu kredytów, (...) __ , boom kredytowy w Polsce rozpoczął się później i trwał krócej _ - czytamy w dokumencie podsumowującym czerwcową misję MFW w Polsce.

Fundusz zwraca uwagę na rosnące - wraz ze spowolnieniem gospodarczym - ryzyko kredytowe. Analitycy MFW podkreślają, że w tym roku zaczął rosnąć udział kredytów zagrożonych w portfelu. A niższa rentowność inwestycji i wyższe koszty zaczęły zmniejszać poziomy zysku sektora bankowego. W I kwartale o 50 proc. w ujęciu rocznym.

_ - Poziom dokapitalizowania systemu bankowego pozostaje zadowalający, ze wskaźnikiem adekwatności kapitałowej wynoszącym 11,7 proc. na koniec kwietnia 2009 r. _ - czytamy dalej w raporcie.

Fundusz podkreśla jednak, że widoczne jest już gwałtowne spowolnienie akcji kredytowej.

Powiększenie deficytu uprawnione

Zwiększenie deficytów fiskalnych w 2009 roku, wynikające ze zmniejszenia się wpływów budżetowych w sytuacji spowolnienia gospodarczego, jest działaniem uprawnionym, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

ZOBACZ TAKŻE:Bruksela skoryguje prognozy. Polska jednak na plusie?W opublikowanym  raporcie po czerwcowej misji MFW w Polsce Fundusz odniósł się pozytywnie do lipcowej nowelizacji budżetu.

Według MFW, dokument ten zwiększa deficyt sektora rządowego i samorządowego do 5,5 proc. PKB. Wcześniej przedstawiciele rządu przyznawali, że w tym roku wskaźnik ten może przekroczyć prognozowane wcześniej 4,6 proc. (wobec 3,9 proc. w 2008 r. i unijnego limitu 3 proc.).

MFW prognozuje jednak, że deficyt sektora finansów publicznych Polski wyniesie 5,6 proc. PKB w 2009 r. i 6,0 proc. PKB w 2010 r.

MFW utrzymało prognozy PKB dla Polski, które przewidują spadek o 0,7 proc. w 2009 r. i wzrost o 1,5 proc. w 2010 r.

Dług publiczny ma - według Funduszu - wzrosnąć odpowiednio do 52,1 proc. i 55,4 proc. z ubiegłorocznych 47,1 proc..

Na początku sierpnia przedstawicielka Polski w MFW Katarzyna Zajdel-Kurowska zapowiedziała, że Fundusz może podnieść prognozy wzrostu gospodarczego Polski w jesiennym wydaniu _ Global Economic Outlook _, z uwzględnieniem danych za II kwartał Główny Urząd Statystyczny opublikuje te dane 28 sierpnia.

| PKB POLSKI CAŁY CZAS NA PLUSIE |
| --- |
| Według Eurostatu PKB (niewyrównany sezonowo; ceny ) stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2009 roku o 0,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,9 proc. w poprzednim kwartale. PKB wyrównany sezonowo w tym okresie wzrósł w Polsce o 1,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś w całej Unii Europejskiej spadł o 4,7 proc. w ujęciu rocznym i 4,9 proc. w strefie euro. Według założeń znowelizowanej ustawy budżetowej na 2009 r. wzrost PKB w całym roku ma wynieść 0,2 proc |

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Niemcy nas chwalą. "Nie zdążyliśmy obrosnąć w sadło" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;nas;chwala;nie;zdazylismy;obrosnac;w;sadlo,142,0,495758.html )
* [ Dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;przekroczy;55;proc;pkb,49,0,493873.html )
* [ Kotecki: Możemy szybciej zbić deficyt poniżej 3 proc. PKB ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;mozemy;szybciej;zbic;deficyt;ponizej;3;proc;pkb,179,0,494771.html )
Raport Money.pl
*Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując * Naszą gospodarkę ratujemy sami, bo nie przestraszyliśmy się recesji i cały czas robimy duże zakupy w sklepach. Izolacja naszego kraju i niski udział eksportu w PKB również nam pomagają. Czytaj w Money.pl
Kryzys w raportach i analizach Money.pl
*Złoty się umocni, frank przegoni dolara * Wszyscy ankietowani przez Money.pl analitycy są zgodni: za rok waluty będą dużo tańsze. Dwóch ekspertów spodziewa się nawet roszady cenowej między walutą amerykańską a szwajcarską.
*Pensje nadal rosną. Ale spada zatrudnienie * W czerwcu wynagrodzenia w firmach wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 2 procent i wyniosło 3287,88 złotych. W tym samym czasie zatrudnienie spadło o 1,9 proc. do 5,28 mln zatrudnionych.
*Rośnie suma zagrożonych kredytów * Dziś wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Pomogą tracącym pracę, ale czy uchronią banki przed toksycznymi długami?
*Mimo kryzysu chcemy kupować auta *Co trzeci internauta Money.pl chce w tym roku kupić samochód. Blisko jedna piąta spośród tych, którzy to deklarują, myśli o nowym modelu.
Tagi: mfw, system bankowy, deficyt, zagrożenie, raport, komunikat, pkb, kredyty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie